US MARKETOtevírá za: 0 h 2 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

VELKÝ PŘEHLED: EET ve čtvrtek přejde do ostrého provozu. Koho se bude týkat a jak bude fungovat?

Elektronická evidence tržeb (EET) začne platit už 1. prosince. Koho se bude od čtvrtka týkat, co má podle vlády přinést a jak bude konkrétně fungovat? Zde je přehled toho nejdůležitějšího, co o EET potřebujete vědět.

Výběr základních informací o elektronické evidenci tržeb

  • Evidenci tržeb budou podléhat tržby, které pocházejí z podnikatelské činnosti a zároveň byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou či jinými obdobnými způsoby, například stravenkou. V případě, kdy se jedná čistě o platby převodem z účtu na účet nebo v případě inkasa, nejsou formální znaky evidované tržby naplněny, a tudíž takové platby nejsou evidovanými tržbami.

  • Zavedení elektronické evidence tržeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice. O "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni v říjnu řekl, že rezignuje, pokud EET nebude fungovat (a koalice jej vyzve k odchodu).

  • Podle vlády má EET omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům, a narovnat tak podmínky mezi podnikateli platícími daně a těmi, kteří daně neplatí.

  • Základním principem EET je neustálé propojení obchodníka či řemeslníka se servery daňové správy. Každá vydaná účtenka má být ihned registrována. Až na výjimky, například pro provozovny v místech bez připojení k internetu nebo u prodeje zboží a služeb v dopravních prostředcích, má vše fungovat on-line, v reálném čase. Systém má umožnit využití různých zařízení - od klasických pokladen až po aplikace v tabletu či mobilním telefonu s přenosnou tiskárnou.

  • Inspiraci k EET našlo ministerstvo financí v Chorvatsku, kde podobná evidence funguje od roku 2013. Schválená česká podoba se od té chorvatské v několika věcech liší. Evidence by měla například umožnit některým podnikatelům zjednodušený off-line režim a nemá také regulovat stav hotovosti v pokladnách. Nestanoví ani povinnost zákazníka převzít účtenku a nebude poskytovat údaje o personálu - v Chorvatsku tak bojují s prací na černo.

  • Proti zavedení EET ostře vystupují pravicoví politici. Podle nich systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém už dříve - s odkazem na zemi, kde se Babiš inspiroval - za "balkánský supertunel". Šéf ODS Petr Fiala zase řekl, že návrh omezuje bez výjimky všechny podnikatele a živnostníky místo toho, aby se zaměřil na protiprávní jednání malé nedefinované menšiny.

  • EET by měla podle odhadů Andreje Babiše do státní pokladny přinést až 18 miliard korun ročně. Opozice to ale i s odkazem na chorvatský příklad zpochybňuje. Výběr DPH v Chorvatsku zůstal přibližně stejný, země ale procházela od roku 2009 výraznou krizí, ze které se vzpamatovala až začátkem roku 2015. Kritici poukazují také na to, že v Chorvatsku po zavedení evidence skončilo 50 000 podnikatelů. Podle tamního ministra financí šlo ale ve většině případů o administrativní zrušení nefunkčních živností.

  • Podnikatelé, kteří se budou muset do EET zapojit, budou moci využít jednorázovou slevu až 5 000 korun na náklady spojené s jejím zavedením. Výše slevy se bude odvíjet od jejich daňového základu z podnikání.

  • Zákon o EET přijala vláda loni v červnu a platit měl od letošního ledna. Ohlášený termín byl ale několikrát odložen. Schvalování zákona, který loni v červenci prošel ve Sněmovně prvním čtením, provázely obstrukce opozice. Na ně reagovala koalice koncem ledna tím, že stanovila termín hlasování na 10. února, kdy byl také zákon ve třetím čtení schválen.

  • Senát schválil zavedení EET 16. března, prezident Miloš Zeman přidal svůj podpis pod zákony zavádějící EET 30. března.

  • Někteří pravicoví poslanci z TOP 09 a ODS se kvůli postupu během schvalování zákona o EET ve Sněmovně obrátili na Ústavní soud. Ten letos v květnu jejich stížnost zamítl. Poslanci si stěžovali například na předčasné ukončení rozpravy o zákonu.

  • V červnu Ústavní soud obdržel návrh 41 opozičních poslanců na zrušení zákona o EET, případně několika jeho částí.

  • Jako první začnou EET používat ubytovací a stravovací služby (zhruba 40 000 podnikatelů), a to od 1. prosince. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících až do 1. května 2018, kdy povinnost EET dostanou vybraná řemesla a výrobní činnosti.

  • Registrační údaje, se kterými se lze k systému přihlásit, přiděluje Finanční správa od 1. září. Do 22. listopadu správa vydala 41 502 autentizačních údajů.

  • Ministr financí Andrej Babiš chce ve Sněmovně navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 korun. Do EET by se tak promítlo avizované rozšíření takzvané paušální daně, které by mělo platit od příštího roku. Další změna spočívá v tom, že evidenci tržeb by ve webových obchodech nepodléhaly platby kartou prostřednictvím internetu. Přes návrhy ohledně e-shopů nebo malých podnikatelů bude evidence tržeb pro restaurace a ubytování spuštěna beze změn 1. prosince.

Výběr termínů zavádění elektronické evidence tržeb

  • 1. prosince 2016 - ubytovací služby, restaurace, hostince a bary

  • 1. března 2017 - velkoobchod a maloobchod

  • 1. března 2018 - ostatní činnosti (svobodná povolání, doprava, zemědělství)

  • 1. května 2018 - vybraná řemesla a výrobní činnosti

Některá upřesnění

  • V případě poruchy pokladního zařízení bude podnikatel dále pokračovat v přijímání tržeb. Vzhledem k tomu, že jde o jím nezaviněný stav, nebude za nevydání účtenky a nezaevidování tržby sankcionován. Tržby z tohoto období musí následně zaevidovat jednou sumární částkou.

  • S údaji o tržbách zasílaných on-line již nepůjde, na rozdíl od registračních pokladen, následně manipulovat. Manipulace s údaji o tržbách před jejich odesláním budou odhaleny během analýzy zasílaných údajů. Za nezaevidované tržby nebo nevydanou stvrzenku hrozí postih až půl milionu korun.

  • Pokud podnikatel vedle hlavní činnosti vykonává ještě jinou doplňkovou činnost, může začít evidovat tržby z této doplňkové činnosti až s tržbami z hlavní činnosti.

  • E-shopů by se EET měla týkat od 1. března 2017. Výjimkou je prodej vlastních produktů přes internet, který bude podléhat evidenci od 1. března 2018 nebo od 1. června 2018 podle druhu produktu.

  • Farmářské trhy se do EET zapojí až 1. března 2018, stejně jako stánkový prodej občerstvení. Do té doby lze očekávat další rozšíření pokladních zařízení a pokles jejich cen.

  • Spropitné bude předmětem evidence pouze tehdy, když bude plynout podnikateli. Spropitné pro personál nebude evidenci podléhat.

  • Evidenci nebudou podléhat prodeje přebytků ze zahrádek, tedy nepodnikatelské příjmy.

  • EET se nevztahuje na ojedinělé příjmy, tedy výjimečné příjmy v hotovosti nebo příjmy výjimečné svým charakterem, například za ojedinělý prodej vyřazeného majetku.

  • Veřejně prospěšní poplatníci nebudou evidovat tržby ze své hlavní činnosti. Pokud však vedle této činnosti budou i podnikat, evidence se jich už může dotknout.

  • Školní jídelny provozované příspěvkovou organizací mají režim veřejnoprávní instituce, jsou tedy z evidence vyloučeny. Pokud půjde o školní jídelnu soukromé školy, nebude evidovat stravování žáků a zaměstnanců, bude však evidovat tržby od třetích osob.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaČeská republikaDaněMaloobchodPolitikaRestaurace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika