Jak těžit z brexitu? Litva inspiruje

Blížící se odchod Spojeného království z Evropské unie přidělává vrásky většině velkých britských obchodních partnerů. Najdou se ale i země, které rozvod Londýna s Bruselem vnímají jako historickou příležitost. Řeč je o Litvě, která se chce stát Mekkou fintechu.
"Netvrdíme, že se nám podaří přilákat ta největší jména, pro ně bude stále volbou číslo jedna Londýn. Registrujeme ale velký zájem menších firem o to, aby své unijní aktivity rozvíjely právě u nás," říká člen rady litevské centrální banky Marius Jurgilas.
Jednání Londýna s Bruselem pokračují, stále tak není jasné, jak budou vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií vypadat poté, co Británie na konci března 2019 evropské společenství opustí. Nejistota společnosti nutí pracovat na záložních řešeních, která zajistí, že i kdyby jednání ztroskotala, neztratí ze dne na den přístup na jednotný unijní trh. Nejjednodušší je právě zakládání poboček v jiných státech EU.
Fintech centrum na periferii Evropy
Litva na rozdíl třeba od Paříže nebo Amsterdamu nikdy nebyla hostitelem globálně působících finančních obrů a nebyla ani ve středu zájmu startupů. Jde o relativně malou zemi, ve které žijí necelé tři miliony lidí, ekvivalent zhruba třetiny obyvatel Londýna. Přesto se nenápadnému státu na východě Evropy daří lákat desítky dravých fintech podniků.
V lednu v Litvě působilo téměř 120 fintech společností zaměstnávajících přibližně 2 000 lidí. Z posledních příchozích stojí za pozornost britské fintech startupy Revolut a TransferGo, které Litvu označují za jeden z nejzajímavějších "fintech hubů" v Evropě. Společnost Revolut v Litvě dokonce usiluje o získání bankovní licence.
Litva samozřejmě není jedinou zemí, která se uchází o přízeň britských firem zvažujících založení pobočky jinde v EU. Otázkou tak je, proč řada podniků míří právě do Vilniusu.
Marius Jurgilas z litevské národní banky zdůrazňuje, že si země zakládá na snaze vycházet vstříc podnikatelským záměrům se zajímavým potenciálem. Upozorňuje přitom mimo jiné na zkracování lhůt pro vyřizování různých žádostí. "Pochopili jsme, že čas je cenná komodita," říká. Pozitivně fintech společnosti hodnotí i možnost testovat inovativní řešení pod dohledem regulátora a celkově otevřený přístup k novým technologiím.
"Skutečnost, že Litva přijala euro, staví Vilnius na úroveň Frankfurtu. V Litvě žijí vzdělaní a pracovití lidé a náklady na práci jsou zde výrazně nižší než v západní Evropě," říká litevský europoslanec Antanas Guoga. "Fintech firmy pochopily, že Litva je vítá s otevřenou náručí a že místo toho, aby hledala překážky, nabízí řešení."
Zdroj: Business Insider
Aktuality
