EY: V dubnu očekává drtivá většina podniků pokles tržeb

Téměř všichni tuzemští podnikatelé (94 %) očekávají, že už v dubnu kvůli pandemii pocítí pokles tržeb. Pouze pět procent firem předpokládá jejich nárůst. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila EY koncem březnu mezi řediteli stovky tuzemských firem napříč obory.
Skoro třetina podnikatelů (28 %) čeká krátkodobě propad tržeb větší než 50 %. V delším horizontu jsou ale optimističtí, protože ve výhledu do konce roku očekává propad tržeb o více než polovinu jen 13 % podnikatelů.
V měřítku podle velikosti společností očekávají malé firmy s obratem do 50 milionů Kč, že jejich tržby poklesnou až o 40 %. Proti tomu ředitelé největších firem s obratem nad tři miliardy Kč jsou optimističtější a předpokládají propad o pětinu. Lze tedy soudit, že menší firmy čekají ekonomický zásah relativně citelnější než větší hráči.
"Vidíme, že nejvíce zasažení podnikatelé, tedy ti, kteří očekávající propad tržeb větší než 50 %, vydrží bez dodatečné finanční pomoci v průměru maximálně půl roku. Na druhou stranu 55 % nejzranitelnějších firem bude potřebovat využít financování už do tří měsíců," uvedla vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu Magdalena Souček.
Co se týče sektorové síly zásahu, nejvíce jsou zasaženy firmy ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, v oboru opravy a údržby motorových vozidel nebo ubytování, stravování a pohostinství.
Podnikateli očekávaný dopad krize na jednotlivé regiony ČR se velmi liší. Podnikatelé označují za nadbytečnou pracovní sílu v průměru 14 % svých zaměstnanců, naopak nedostatečná pracovní síla je v průměru osmiprocentní.
Přebytečnou pracovní kapacitu pociťuje 43 % firem, zejména v oborech zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu a ubytování, stravování a pohostinství. Jde hlavně o firmy v Praze, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.
Na 36 % firem se naopak i přes současná omezení potýká s nedostatkem zaměstnanců. Dotázané firmy poptávají pracovní sílu především v sektoru zpracovatelského průmyslu nebo velkoobchodu a maloobchodu. Poptávky jsou aktuální zejména v Moravskoslezském kraji, Praze, Pardubickém kraji, Středočeském kraji a Zlínském kraji.
Tři čtvrtiny společností vnímají kurzarbeit jako vhodné řešení situace, ale varianta navrhovaná státem, tedy dvacet procent práce a 80 % doma hrazeno státem, je schůdná pouze pro osm procent firem. Ostatní společnosti navrhují větší poměr práce, ideálně odpovídající 60% pracovnímu úvazku.
Jako největší daňovou zátěž v současné situaci vnímá osm z deseti podnikatelů sociální a 68 % podnikatelů zdravotní pojištění. Ideální formou pomoci by podle 37 % podnikatelů bylo odložení splatnosti sociálního a zdravotního pojištění o čtyři až šest měsíců.
Firmám by nejvíce pomohlo otevření hranic do sousedních států, hlavně na Slovensko a do Německa, a zemí EU. Téměř polovina firem pociťuje potíže s přeshraničním pohybem osob. Největší překážkou je pro 47 % firem dovoz materiálu, vývoz výrobků a chybějící zákazníci. Dvě třetiny firem se potýkají se zpomalením dodávek, třetinu firem trápí přerušení dodávek nebo navýšení nákladů.
Na 70 % podnikatelů se shoduje, že není možné udržet podnikání déle než 12 měsíců při současném stavu mezinárodních restrikcí. Téměř polovina podnikatelů vyžaduje pro zachování svého podnikání otevření hranic alespoň se sousedními zeměmi. Z pohledu politické orientace je pro 58 % podnikatelů důležité otevření hranic se zeměmi EU, pro 16 % s Ruskem a postsovětskými zeměmi.
Zdroj: ČTK