US MARKETOtevírá za: 14 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl

Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 procentních bodů na 42 %. Tyto firmy na investice do technologií takzvaného průmyslu 4.0 vyčleňují od 5 do 20 % investičních rozpočtů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 99 firmami, které v úterý zveřejnil na on-line konferenci.

"Průzkum jednoznačně potvrzuje, že zavádění průmyslu 4.0 u většiny firem naplnilo jejich očekávání. Dlouhodobě se ukazuje, že malé firmy potřebují pochopit praktický přínos digitálních technologií a podporu v jejich zavádění. Více než polovina z nich se vůbec svojí digitální transformací nezabývá. Přes 40 % z nich ji sice vnímá jakou nezbytnou, ale nevidí v ní žádný přínos," uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a generální ředitel Siemens Česká republika Eduard Palíšek.

Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že v příštích pěti letech chce objem investic do technologií průmyslu 4.0 zvýšit polovina firem. Druhá polovina je chce zachovat na stávající úrovni. Stejně jako loni platí, že za hlavní strategický přínos digitální transformace považují účastníci průzkumu získání náskoku před konkurencí nebo zachování současné pozice na trhu.

"Zavádění digitálních řešení pomáhá firmám kompenzovat postupně slábnoucí výhodu v podobě relativně nižší ceny práce. Firmy, které se zaměřily na činnosti s vyšší přidanou hodnotou, mohou díky digitálním technologiím zrychlit proces vývoje a efektivněji zavádět nové a inovované produkty do výroby," doplnil Palíšek.

Stejně jako loni firmy nejčastěji investují do průmyslu 4.0 kvůli zvyšování produktivity. Takto odpověděly tři pětiny respondentů. Ve srovnání s loňským průzkumem ubylo podniků, které motivoval k investicím do digitalizace nedostatek pracovníků. Letos tento důvod uvedlo 31 % účastníků proti loňským 38 %. Mírně klesl podíl firem, které investují robotizace, automatizace nebo umělé inteligence kvůli zrychlení vývoje a a uvedení výrobků na trh a kvůli poskytování nových služeb ke stávajícím výrobkům.

"Potvrzuje se, že digitalizace je cesta ke zvyšování přidané hodnoty a odolnosti vůči vnějším negativním vlivům na firmu. Promítá se napříč celými firmami, ať už jde o výrobu, vztahy se zákazníky a odběrateli, řízení kvality, nebo o bezpečnost, a to nejen tu kybernetickou, ale i procesní," dodal ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Průzkum se uskutečnil ve třetím čtvrtletí letošního roku. Polovina firem měla více než 250 zaměstnanců, třetina 50 až 250 zaměstnanců a u necelé pětiny společností pracovalo méně než 50 lidí. V průzkumu odpovídaly firmy ze strojírenství, automobilového průmyslu, chemického průmyslu, služeb, energetiky, dopravy nebo elektrotechnického průmyslu.

Pojmem průmysl 4.0 se obecně označuje digitalizace a s ní související automatizace výroby a změny na trhu práce, které z tohoto procesu vyplynou.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníInovaceTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika