V ČR letos do konce listopadu přibylo 13 076 firem, o 1 064 méně než ve stejném období loni

Od začátku roku do konce listopadu v ČR přibylo 13 076 firem, což je o 1 064 méně než ve stejném období v minulém roce. Vyplývá to z analýzy společnost CRIF - Czech Credit Bureau. V samotném listopadu bylo podle ní v Česku založeno 2 476 společností, o 101 více než v říjnu. Zároveň jich zaniklo 1 384, o 245 více oproti předchozímu měsíci. Celkem tak v listopadu přibylo 1 092 firem.
"Předpokládáme, že do konce roku již nedojde k výraznějším změnám a celý letošek tak bude opravdu proti loňsku slabší ve smyslu čistého přírůstku firem. Nicméně je potřeba zdůraznit, že celkový počet firem v Česku stále roste, byť pomaleji, takže k ústupu firemního podnikání rozhodně nedochází," okomentovala data analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce firem vzniklo od začátku roku v Praze (12 753), v Jihomoravském (3 167) a v Moravskoslezském kraji (2 011). Ve všech krajích se proti loňsku snížil počtu nových firem výjimkou Královéhradeckého kraje, kde stagnuje.
Nejvíce firem zaniklo v posledních 11 měsících opět v Praze (6736), v Jihomoravském kraji (1 306) a v Moravskoslezském kraji (986). Nejvýrazněji se snížil počet zaniklých firem v Plzni, a to o 217 na 396, a v Karlovarském kraji, kde letos zaniklo o 193 méně firem, celkem tedy 174. Výrazně více firem letos zaniklo v Moravskoslezském kraji, a to o 199 na 986, uvedla CRIF.
Nejvíce firem podle analýzy vzniklo od začátku roku v odvětví nakládání s nemovitostmi (4 688), v obchodu (4 314) a ve zpracovatelském průmyslu (3 085). Proti loňsku se nejvíce zvýšil počet nových firem v zemědělství, lesnictví a rybářství, a to o 500 na 1 752.
Největší snížení zaznamenalo nakládání s nemovitostmi, kde vzniklo 4 688 firem, tedy o 706 méně než loni. Nejvíce firem zaniklo v obchodu (4 136), v nakládání s nemovitostmi (2 636) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1 620).
Oborem, ve kterém roste počet firem nejrychleji, je zemědělství, lesnictví a rybářství. Připadá v něm 63 nových firem na 10 zaniklých. Na 39 firem na 10 zaniklých je v oboru informačních komunikačních činností a 31 v dopravě a skladování. Stagnaci zaznamenalo odvětví obchodu, kde ke konci listopadu vzniklo a zaniklo přibližně stejné množství firem.
Zdroj: ČTK