Na 120 šéfů firem v Británii podpořilo před volbami otevřeným dopisem labouristy
Přes 120 současných i bývalých čelných představitelů firem v Británii v otevřeném dopise podpořilo opoziční Labouristickou stranu. Středolevicová strana, která je 14 let v opozici, podle nich chce spolupracovat s podnikatelským prostředím a prospěje mu, píše zpravodajská stanice BBC. Výzva přichází před parlamentními volbami, které konzervativní premiér Rishi Sunak vyhlásil na 4. července.
Před volbami v roce 2015 podobným dopisem stovka představitelů firem podpořila Konzervativní stranu, která byla tehdy tradičním partnerem velkého byznysu. Podnikatelé ale teď volají po ukončení nestability a stagnace a odpovědí na to je podle nich právě plán labouristů.
Velkou roli v této změně názoru podnikatelské sféry sehrála podle agentury Reuters šéfka hospodářské strategie labouristů Rachel Reevesová. Ta v posledních letech intenzivně jednala se šéfy firem a přesvědčovala je, že její strana je důvěryhodným partnerem pro řízení britské ekonomiky. Podle otevřeného dopisu nejméně 120 z nich přesvědčila, že se labouristé změnili a měli by dostat šanci rozhodovat o budoucnosti země.
"My, lídři a investoři v britském byznysu, věříme, že je čas na změnu," píší podnikatelé v dopise, který dnes otiskl deník The Times. "Naléhavě potřebujeme nový pohled na věc, abychom se vymanili ze stagnace posledního desetiletí, a doufáme, že tímto veřejným vystoupením přesvědčíme o této potřebě i ostatní," cituje z dopisu Reuters.
Před volbami v roce 2019 vedl labouristy politický veterán Jeremy Corbyn, který prosazoval mimo jiné zestátnění klíčových podniků nebo zvýšení daní pro bohaté. Současný lídr labouristů Keir Starmer je výrazně umírněnější, a pro podnikatele tedy přijatelnější. K odklonu od konzervativců podnikatele přiměly i přešlapy někdejší konzervativní premiérky Liz Trussové, jejíchž šest týdnů v čele vlády a ekonomický plán označovaný jako minirozpočet způsobily chaos na finanční trzích, oslabení britské libry a nutnost intervence centrální banky. Podnikatele podle BBC zklamalo i vládní vypořádání se s odchodem z Evropské unie.
Mezi signatáři otevřeného dopisu na podporu Labouristické stany je zakladatel řetězce potravin Iceland Malcolm Walker, šéfkuchař a televizní moderátor Tom Kerridge, bývalý šéf letiště Heathrow John Holland-Kaye, šéf sportovní značky JD Sports Andrew Higginson, zakladatel Wikipedie Jimmy Wales a desítky šéfů menších firem, píše BBC. Reuters zmiňuje také vedení reklamního gigantu WPP nebo bývalého šéfa automobilky Aston Martin.
Představitelé největších firem, které jsou obchodované na londýnské burze, se zpravidla vyhýbají předvolební podpoře politických stran. Tentokrát ale několik z nich učinilo výjimku, upozorňuje BBC na význam dopisu.
Volby v Británii se měly uskutečnit nejpozději do konce letošního roku, premiér Sunak je ale nečekaně vyhlásil již na 4. července. V předvolebních průzkumech mají opoziční labouristé před konzervativci náskok asi 20 procentních bodů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
