Důvěra v českou ekonomiku se v březnu zvýšila mezi spotřebiteli i podnikateli
Důvěra v tuzemskou ekonomiku v březnu vzrostla. Vyšší byla mezi podnikateli i spotřebiteli. Souhrnný indikátor důvěry narostl o 1,7 bodu na 99,5 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na 99,6 bodu a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na 98,8 bodu.
Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v březnu zvýšila napříč všemi odvětvími. Ve srovnání s únorem nejvíce vzrostla v obchodě (+2,3 bodu), dále ve vybraných službách (+1,8 bodu), v průmyslu (+1,3 bodu) a ve stavebnictví (+1,1 bodu).
"Důvěra podnikatelů vzrostla třetí měsíc v řadě, čímž se přiblížila dlouhodobému průměru. Ze všech hodnocených otázek vstupujících do souhrnného indikátoru důvěry podnikatelů k březnovému růstu nejvýrazněji přispěla vyšší očekávaná poptávka ve vybraných odvětvích služeb," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se meziměsíčně snížil, přesto zůstává relativně vysoký. Podíl domácností očekávajících zhoršení finanční situace v příštích 12 měsících se ve srovnání s únorem mírně snížil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích 12 měsících, zůstal stejný jako v únoru. Počet respondentů, kteří neplánují v příštích 12 měsících pořizovat velké nákupy, se mírně snížil.
"Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se po tříměsíčním poklesu zvýšila, a to zejména z důvodu zmírnění jinak nadále výrazně negativních očekávání spotřebitelů ohledně vývoje hospodářské situace v Česku pro období následujících dvanácti měsíců," uvedla Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
"Nejnovější data přinášejí nečekaně velké množství dobrých zpráv. Zlepšení nálady hlásí všechny sledované sektory bez výjimky a celkový sentiment se dostal nejen na nejvyšší úroveň od května roku 2022, ale také na dostřel hranice oddělující pásma pesimismu a optimismu. Již jen pár desetinek tedy chybí k tomu, aby v české ekonomice oficiálně zavládla 'dobrá nálada'. Obzvláště pozitivně hodnotíme obrat v trendu nálady spotřebitelů, která po sérii tří měsíců poklesu opět narostla. Právě chuť domácností utrácet by totiž v letošním roce měla být hlavním tahounem růstu české ekonomiky, a zatímco tvrdá data jako svižný růst mezd a nízká nezaměstnanost tomu dosud i nasvědčovala, sentiment zůstával překvapivě utlumený. Doufejme tedy, že nyní již Češi skutečně pookřáli," napsal v komentáři hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.
"Za pozornost stojí také bojovný postoj průmyslového sektoru, který navzdory hrozbě celních sporů mezi EU a USA vykazuje rostoucí optimismus ohledně budoucího vývoje. Vzhledem k turbulentnímu zahraničnímu vývoji bychom sice dnešní data raději nepřeceňovali a počkáme si na jejich potvrzení v příštích měsících, přinejmenším lze ale podle nás konstatovat, že Češi pro tuto chvíli nepropadají skepsi, což po několikaleté sérii nepříznivých událostí představuje vítanou změnu. Naděje na letošní růst české ekonomiky v rozmezí 1,5 a 2 % tak stále žije," doplnil.
Zdroj: ČSÚ