ČEZ: Cena akcií má být výrazně vyšší, říká analytik
|

ČEZ: Cena akcií má být výrazně vyšší, říká analytik

Při pohledu na současný vývoj cen akcií ČEZ jen kroutím hlavou. Oproti začátku roku je kurz o pět procent níže, s dividendou zhruba na nule. Evropský sektor veřejných služeb si jako celek polepšil o více než 14 %, přitom ČEZ má to nejhorší za sebou.

Akcie ČR Dividendy Energetika ČEZ

V červnu ČEZ schválením rekordně nízké dividendy udělal definitivní tečku za mnohaletým propadem ziskovosti. Ceny německé elektřiny s ročním dodáním dosáhly minima na začátku roku 2016, od té doby jsou zhruba 2,5násobně vyšší. Vzhledem k předprodejům elektřiny se tento vývoj promítá do hospodaření ČEZ s určitým zpožděním. Letošní rok je první, kdy by měl být jejich dopad výrazněji patrný. A nejde jen o letošek, ale minimálně o budoucích 3-5 let. Dividendu čekáme v tomto horizontu nad 50 Kč na akcii. Výhled tedy úctyhodný, ale cena akcií jej neodráží.

Co plánuje ČEZ s vydělanými penězi? Zeptali jsme se finančního ředitele
Akcionáře společnosti ČEZ každoročně zajímá dividenda, nicméně největší česká energetická společnost chce také dále růst skrze akvizice. Nejen o investičních plánech, ale také o tom, co by investoři měli v energetickém odvětví sledovat do konce roku, si povídali finanční ředitel ČEZ Martin Novák a šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.

Příčin může být několik - nejistota ohledně výstavby nového jaderného bloku, změna vah v globálních indexech MSCI v neprospěch regionálních akcií nebo negativní flow ze strany polských institucionálních investorů.

Podle mého názoru první faktor není v současnosti opodstatněný, přestože rozhodnutí vlády bývají nevyzpytatelná. Ač myšlenka reorganizace ČEZ a výstavby bloku firmou 100% vlastněnou státem v poslední době vyšuměla, nelze vyloučit, že se na stůl v budoucnu vrátí, i když se to nyní zdá jen málo pravděpodobné. Uvidíme, co přinese vyjednávaná smlouva mezi ČEZ a státem.

Změna vah v indexech by již měla mít jen slabé dozvuky, a tak zůstávají největší neznámou výprodeje polských institucionálních investorů. Těžko odhadovat, jak silný tento protivítr ještě bude, případně kdy začne slábnout, podle nás je ale reálná hodnota akcií ČEZ výrazně jinde, než ukazuje kurzový lístek na pražské burze.

zdroj: pse.cz

Autorem textu pro deník E15 z 29. srpna 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15