ČNB: O dalším zvyšování sazeb rozhodnou mzdy
|

ČNB: O dalším zvyšování sazeb rozhodnou mzdy

Říjnová data o inflaci překvapila trh. Analytici v průměru očekávali, že meziroční růst spotřebitelských cen udrží svou dynamiku na zářijových 2,7 %, my jsme čekali míru meziroční spotřebitelské inflace o desetinu procentního bodu vyšší. Nakonec to byly desetiny dvě, tedy 2,9 %. Nad důsledky pro měnovou politiku ČNB se zamýšlí Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

ČNB Centrální banky Česká koruna EUR/CZK Česká ekonomika Česká republika

Říjnová míra inflace byla těsně pod horní hranou tolerančního pásma České národní banky.

Reakce kurzu koruny vůči euru nebyla překvapivá – česká měna posílila v očekávání, že centrální banka ve světle vyšší inflace zvýší tempo zvyšování sazeb. Kurz atakoval hladinu 25,50 EUR/CZK, což byla nejsilnější úroveň za více než čtyři roky.

ČNB však podle nás navzdory vyšší inflaci 21. prosince hlavní úrokovou sazbu nezvedne. Inflace sice překvapila, ale ne centrální banku, její analytici totiž 2,9 % očekávali. Jedná se navíc o nejvyšší míru inflace v tomto cyklu. Od listopadu začne inflace zpomalovat.

Ve prospěch rychlého zvýšení sazeb nehovoří ani struktura říjnových dat. Za zdražováním stály především ceny potravin, které ČNB svou měnovou politikou neovlivňuje.

O tom, zda centrální banka zvýší sazby již v prosinci, rozhodnou podle nás statistiky o vývoji mezd, které vyjdou na začátku prosince. Že se tohoto rizika ČNB obává, naznačuje analýza na toto téma, kterou bankovní rada projednávala na svém posledním zasedání. Uvidíme tedy, zda koruna nakonec dostane od regulátora vánoční dárek v podobě vyšší sazby.

Zdroj: Komerční banka