Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak se ve středu dařilo akciovým trhům v USA a Evropě, jak je na tom aktuálně zakladatel Alibaby Jack Ma a co byste měli vědět o kvótách na české potraviny? To vše musíte ráno vědět.

Image
3. Nejdříve vám naservírují zdravé potraviny, abyste se následně o pár regálů dále odměnili něčím nezdravým.
Obrázek: Flickr

1. Spojené státy mají nového prezidenta, akciový trh ve středu vystoupal na historická maxima

Americké akcie v den inaugurace nového prezidenta Spojených států Joea Bidena posílily a obchodování uzavřely na nových rekordech. K růstu akciového trhu velkou měrou přispěly v úterý oznámené dobré hospodářské výsledky internetové televize Netflix. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,83 % na 31 188,38 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,39 % na 3 851,85 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 1,97 % na 13 457,25 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,14 % na 21,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,082 %. Cena ropy Brent vzrostly zhruba o půl procenta, americká WTI naopak mírně zlevnila. Zlato a stříbro shodně přidaly okolo dvou procent a nejsledovanější kryptoměny zlevnily (bitcoin -4 %, ethereum -4 %). Joe Biden stihl ještě ve středu mimo jiné za Spojené státy opětovně přistoupit ke klimatické dohodě z Paříže, od které jeho předchůdce Donald Trump naopak odstoupil. Stejně tak zastavil stavbu zdi na hranicích s Mexikem a vrátil USA do Světové zdravotnické organizace.

Jak vsadit na úspěch očkování a další podporu ekonomiky aneb 25 akciových tipů od Goldman Sachs

Největší tržní bubliny současnosti? Bitcoin a technologické akcie, vychází z průzkumu Deutsche Bank

2. Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu zpevnily. K ziskům jim pomohla dobrá výsledková sezóna i velká očekávání investorů spojená se vstupem nového amerického prezidenta do úřadu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,72 % na 410,84 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,41 % na 6 740,39 bodu, německý DAX posílil o 0,77 % na 13 921,37 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,53 % na 5 628,44 bodu.

Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích Société Générale)

ANKETA: Kolik bude letos stát barel ropy?

Zamíří cena zlata k 3 000 USD za unci?

3. Pražská burza ve středu růstem o 0,17 % téměř smazala úterní pokles

Pražská burza ve středu téměř smazala úterní pokles. Index PX se zvýšil o 0,17 % na 1 074,86 bodu. Bezmála 1,3 % přidaly akcie Komerční banky a vzhůru šla také Erste, ztrácely naopak cenné papíry ČEZ a Monety Money Bank.

Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ

SLEDOVALI JSME: Jak (konzervativně) investovat v roce 2021 a co čekat nejen od české ekonomiky

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude zasedat japonská centrální banka a Austrálie zveřejní data z trhu práce. Nejsledovanější bude zasedání Evropské centrální banky, v Americe pak odpoledne zaujmou údaje o zahájené výstavbě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zakladatel Alibaby Jack Ma se po čase ukázal na veřejnosti

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na veřejnosti. Prostřednictvím videohovoru se spojil se stovkou vesnických učitelů v Číně, uvedla ve středu agentura Reuters. V médiích se spekulovalo, že manažer upadl v nemilost politických špiček po svých kritických poznámkách k čínskému regulačnímu systému.

6. Ford musí v USA svolat ke kontrole tři miliony vozů

Automobilka Ford Motor musí ve Spojených státech svolat ke kontrole tři miliony vozů s airbagy firmy Takata na straně řidiče, které mohou být závadné. Oznámil to Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

7. Tvůrce indické vakcíny doporučuje části lidí, aby se jí vyhnuli

Indická firma Bharat Biotech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19, v úterý varovala obyvatele se slabou imunitou a dalšími zdravotními problémy včetně alergií, horečkou či poruchou srážlivosti krve, aby se před očkováním poradili s lékařem, a pokud je to možné, vakcíně od Bharat Biotech se vyhnuli.

8. Vakcína Pfizeru patrně účinkuje i proti nakažlivější mutaci viru

Covidová vakcína od firem Pfizer a BioNTech je nejspíše účinná i proti nakažlivější variantě koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Anglii. Podle agentury Reuters to vyplývá ze studie na základě dalšího laboratorního testování.

9. Allianz: Pandemie patří letos mezi největší hrozby pro podnikání

Přerušení provozu a pandemie jsou spolu s kybernetickými útoky letos pro firmy největšími hrozbami. Vyplývá to z průzkumu Allianz Risk Barometer 2021 od společnosti Allianz Global Corporate & Specialty, který vznikl na základě odpovědí 2 769 pojišťovacích expertů, manažerů rizik, makléřů a generálních ředitelů firem z 92 zemí.

10. Reklamní firma Dentsu chce kvůli práci z domova prodat své sídlo

Japonská reklamní skupina Dentsu Group chce za 300 miliard jenů (asi 62 miliard Kč) prodat svého sídlo. Kvůli práci z domova v důsledku pandemie totiž nepotřebuje tolik kancelářských prostor. Informovala o tom ve středu agentura Kjódó. Firma sídlí v budově, která má 48 pater, a pokud ji prodá za uvedenou cenu, půjde o nejdražší budovu, jaká se kdy v Japonsku prodala.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvóty na české potraviny

Poslanci ve středu schválili vládní novelu zákona o potravinách, podle níž by mělo být od příštího roku ve větších supermarketech 55 % potravin z Česka. O nebezpečnosti tohoto návrhu se rozepsal David Navrátil z ČS ve svých tweetech.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat