US MARKETOtevírá za: 3 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ANKETA: Kolik bude letos stát barel ropy?

Energetika i automobilový průmysl se sice mění, ale ropa i tak zůstává jednou z klíčových komodit. Na vývoj jejích cen se často ptáte i během našich pravidelných expertních výhledů. Domácím tržním odborníkům jsme proto položili jasnou otázku: Jaký je váš výhled vývoje cen ropy pro rok 2021?

Andrej Rády
Andrej Rády
20. 1. 2021 | 17:39
Anketa

Milan Vaníček (J&T Banka)

V základním scénáři postupného proočkování populace proti covidu-19 a na to navázaného ekonomického oživení očekávám v následujících měsících postupně rostoucí ceny ropy. Dalším podpůrným faktorem jsou kroky zemí OPEC+, které prozatím velice uvážlivě reagují na globální vývoj a po loňském divokém jaru chrání ceny barelu před výraznějšími výkyvy.

Libor Stoklásek (Imperial Finance)

Při nepolevující pandemii je nepravděpodobné, že by světové ceny ropy letos zaznamenaly další výrazné oživení. Obavy z nových kmenů koronaviru a související omezení cestovního ruchu budou nadále ohrožovat dlouhodobě oslabenou poptávku po pohonných hmotách. Zotavení poptávky bude záviset nejen na tempu distribuce vakcín, ale i vůli zemí OPEC+ dále přiškrcovat nabídku suroviny. Příliš rychlé uvolnění stávajících omezení produkce by mohlo ohrozit další růst cen, na který čekají především producenti ropy z břidlic v USA. Nesázel bych na návrat k předpandemickým úrovním cen barelu dříve než před koncem roku 2022.

Roman Koděra (investiční expert)

Ačkoli by se mohlo zdát, že se zvolením Joea Bidena americkým prezidentem ropě takzvaně odzvonilo, právě ode dne jeho vítězství ceny barelu začaly růst. Na jeho zvolení tak nereagovaly pozitivně jen akcie Tesly, jakkoli neintuitivní se to může jevit. Očekávané snížení produkce ropy v USA by totiž mohlo vést ke snížení tlaku na straně nabídky, a tím uvolnit pole zemím OPEC+. Odhady cen ropy pro letošní rok se tak pohybují jen lehce nad stávajícími úrovněmi, tedy mezi 55 a 60 USD za barel.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Současných zhruba 55 USD za barel mi připadá jako kompromis mezi vůlí OPEC, amerických těžařů i spotřebitelů. V průměru by se trh měl letos držet okolo této hladiny. Jakýkoli růstový trend nad 65 USD za barel podle mě zarazí země OPEC+ zvýšením nabídky, a to buď v rámci dohody celého kartelu na nových limitech těžby, nebo tolerovaným překračováním stávajících kvót.

Vratislav Jůza (4fin)

U americké lehké ropy čekám pozvolný růst ceny do pásma 60-70 USD za barel, tedy na předkrizovou úroveň.

Petr Lajsek (Colosseum)

Pozitivní zprávy o vývoji vakcín proti koronaviru byly něco, k čemu producenti ropy doslova vzhlíželi. Ropný průmysl je v době pandemie koronaviru jedním z nejvíce zasažených odvětví. Kvůli masivnímu poklesu turismu poptávka po ropě ze strany aerolinek, provozovatelů výletních plaveb a ostatních spadla na minima. Poptávka po pohonných hmotách byla také nižší kvůli zavedeným karanténám a lockdownům.

Na cenách ropy se tak loni koronavirus výrazně podepsal, což vyvrcholilo v dubnu krátkodobým pádem ceny kontraktu na ropu WTI do záporu. Blížící se schválení vakcín(y) proti koronaviru podpořila ceny ropy i akcie ropných firem. Za poslední tři měsíce dokonce oba hlavní typy ropy posílily na své hodnotě o více než 25 %. 

Ropný trh však ani zdaleka nemá vyhráno. Vakcíny jsou sice pozitivním faktorem, jejich masová produkce a proočkování populace ovšem zabere ještě několik měsíců. Otázkou zůstává účinnost vakcín v případě dalších možných mutací koronaviru. Zimní měsíce by navíc měly být pro šíření infekce nejhorší, hlavní turistické oblasti si procházejí další vlnou epidemie a USA i západní Evropa zavádějí nové lockdowny.

Všechny tyto faktory budou působit proti růstu poptávky po ropě. To je ostatně v souladu s výhledem kartelu OPEC, který čeká letos slabší poptávku po ropě. Organizace původně očekávala v roce 2021 meziroční nárůst poptávky po ropě o 7 milionů barelů denně, v prosinci ale vydala výhled o 800 tisíc barelů denně nižší. Pokračování omezení těžby (byť v menším měřítku) lze tedy čekat i letos. Předvídat vývoj cen je nyní složité, surovina by měla nicméně pomalu zdražovat na úrovně ze začátku roku 2020. Rychlost růstu a míru kolísání ale bude nadále dominantně ovlivňovat epidemie koronaviru.

Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Komodity a (nejen) americké akcie jako investiční příležitosti roku 2021

Komodity a (nejen) americké akcie jako investiční příležitosti roku 2021

AnketaKomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa