Co také prozradila výsledková sezóna? Obchodníci neoceňují silná čísla!
|

Co také prozradila výsledková sezóna? Obchodníci neoceňují silná čísla!

Rally prý může pokračovat díky silnému růstu zisků amerických firem, tvrdí již řadu měsíců přesvědčení akcioví býci. Opravdu?

Americké akcie Zisky Výsledková sezóna

Investoři mají v oblibě společnosti, jejichž zisky rostou. Navzdory vědomí toho, že krátkodobý obchodník je někdo jiný než dlouhodobý investor, je proto na pováženou, jak trh reaguje na zveřejněné hospodářské výsledky. Jako kdyby se stával obětí vlastního úspěchu.

O čem je přesně řeč? Vlastně žádná věda – ani firmy, které za druhé čtvrtletí vykázaly silné zisky, nezaznamenaly na burze odpovídající růst cen akcií. Společnosti, jež ve druhém kvartálu překonaly odhady analytiků na úrovni zisku na akcii, přidaly v následujících třech obchodních dnech v průměru celkem jen 0,3 %. U firem, jež vykázaly lepší tržby, byl výkon akcií ještě slabší.

Odměna za dobrý výkon tedy chyběla. To ovšem neplatí o trestu za podstřelení výhledů analytiků. V případě horšího zisku odepsaly akcie v následujících třech dnech 2,1 %, po zklamání na úrovni tržeb ztratily 0,9 %.

"Investoři jako kdyby se silnějšími než analytiky odhadovanými zisky počítali," říká Brian Hayes, vedoucí týmu kvantitativních analytiků v Morgan Stanley. Proč? Po takzvané ziskové recesi již americké firmy nějaký ten pátek (pardon, kvartál) opět vykazují výrazný růst zisků. Dalším možným vysvětlením je rostoucí obava investorů z vysokého ocenění akciového trhu.

Ať je důvod jakýkoli, pro akciový trh a jeho další posilování to může být problém. Právě růst zisků je totiž historicky pilířem růstu cen akcií. Jako kdyby nestačilo, že se dynamický růst cen ziskovosti amerických firem pravděpodobně chýlí ke konci.

Zdroj: Morgan Stanley