Co Twitter dal: Kde Řecko končí, Turecko začíná
O možné pomoci Turecku, hrozícím nedostatku likvidity, nekonečném růstu Amazonu, extrémním optimismu, volatilních rozvíjejících se trzích a spekulacím proti Tesle.
1. Nepoučitelní Němci
Německo si své satelity tedy umí vybírat. Před několika lety hrozilo, že dluhové problémy Řecka budou začátkem konce eura. Záchrana země nakonec (dosud) stála téměř 300 miliard eur. Tento týden se země konečně začíná opět zadlužovat "na vlastní triko", ale z problémů se hned tak nedostane.
Greece's "bailout programme" has been a colossal failure. https://t.co/LBW5EMz1MY
— Nicholas (@Nicholas___D) 19. srpna 2018
Aktuálně se do dluhové pasti dostává Turecko, jehož měna klesá ke dnu a dluhy stoupají do nebes. Země ani není v EU, ale v Německu již začínají spekulovat o pomoci, protože nestabilní Turecko je problém pro celou Evropu (přesněji pro Německo). Jsem zvědav na první odhady škod, které si pak budeme moci vynásobit deseti, abychom dostali přibližné reálné náklady. Kdyby bylo alespoň základní podmínkou pomoci odstavení tyrana od vlády, tak možná (já vím, jsem naivní, jeho postavení to nakonec jen posílí). Dobrou zprávou je, že nakonec to s tou pomocí možná nebude tak horké, ale mám pocit, že poslední slovo ještě nepadlo.
Good Morning from #Germany where financial aid for #Turkey is discussed: 'A situation could arise in which Germany must helpTurkey, regardless of pol discrepancies w/ President Erdogan,” head of SPD's Nahles said, adding it’s in everyone’s interest that Turkey remains econ stable pic.twitter.com/7kuPj3leuT
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 20. srpna 2018
2. Nedostatek likvidity?
Trochu zmatek. Leckde čteme, že centrální banky lijí na trhy množství peněz, a najednou se dočteme, že centrální banky po celém světě zvedají sazby v podobném měřítku jako ve finanční krizi, kdy byl na trhu nedostatek likvidity, a že dnes hrozí totéž. Metodika trochu pokulhává, protože v některých zemích se zvedalo vícero sazeb (i ČNB řeší hned tři sazby), výchozí úroveň je asi také jiná a v rozvinutých zemích sazby skutečně nerostou tak, jak se zdá z grafu. Jsem sám, kdo má pocit, že toto je zbytečné a možná uspěchané malování čerta na zeď (třeba se mýlím)?
Hasta la vista, liquidity.
— Tracy Alloway (@tracyalloway) 20. srpna 2018
BAML: Current pace of rate hikes on par with pre-Lehman period - "a time where policy makers were trying to slow a global economy that felt too good to be true." pic.twitter.com/UuHlq2r2ej
3. Nekonečný růst Amazonu
Že je Amazon největší internetový obchod, je jasné každému, stejně jako to, že další maloobchodníci jsou z něj nešťastní. Tempo jeho růstu je obdivuhodné, jako kdyby nemělo konce.
"Amazon’s market position is still stunning to behold: in the last two years, the already monstrous Amazon somehow was able to increase their share of the total U.S. ecommerce market from 38% to 49%" https://t.co/ICjneNj2ZK pic.twitter.com/MQC2cV8cGT
— Trevor Noren (@trevornoren) 18. srpna 2018
4. Extrémní optimismus
Nejvíce krátkých pozic mají nekomerční obchodníci otevřených na trhu se zlatem, 10letými státními dluhopisy USA a s volatilitou (VIX). Ukázka extrémního optimismu na trzích, který může vyústit v cokoli.
— Eric Pomboy (@epomboy) 18. srpna 2018
5. Volatilní rozvíjející se trhy
Akcie na rozvíjejících se trzích jsou velice volatilní. Od roku 1994 zaznamenal index MSCI Emerging Markets 13 medvědích trendů a 11 korekcí (pokud považujeme poslední propad již za medvědí trh), zatímco americký index S&P 500 "pouze" 4 medvědí trendy a 7 korekcí. Zajímavé ale je, že od roku 1988 do současnosti je průměrný roční výnos indexu MSCI EM vyšší (11 %) než výnos S&P 500 (10,2 %). Emerging markets jsou zkrátka pro větší střelce, kteří se nebojí vydělávat.
A Short History of Emerging Market Corrections & Bear Marketshttps://t.co/g6P3kfLQ6i pic.twitter.com/nXyXyuujlN
— Ben Carlson (@awealthofcs) 19. srpna 2018
6. Tesla SHORT
Před téměř dvěma týdny se zdálo, že Elon Musk zařízl všechny spekulanty na pokles ceny akcií Tesly. Nyní se zdá, že jim udělal velkou službu, ale je pravda, že ti, kteří měli nastaven příliš těsný stop-loss, si asi rvou vlasy a Muskovi nepřejí nic dobrého.
#Tesla short-sellers sitting on profits of $1.2bn. Bets against the carmaker’s shares have been lucrative since Musk tweeted buyout plan.https://t.co/YFuF8mQdfT pic.twitter.com/mYDHVgfwi1
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 19. srpna 2018