Desatero pro všechny, kdo věří ve svou schopnost trefit vrchol trhu
|

Desatero pro všechny, kdo věří ve svou schopnost trefit vrchol trhu

Trhy jsou dlouhodobě na vrcholu a investoři řeší, co s tím a jak se vlastně (za)chovat. Stále častěji znějí názory o konci býčího trhu, že je trh na maximu a v nejbližší době může, nebo dokonce musí dojít k obratu trendu. Jak vrchol na trhu jasně a včas (ideálně předem) identifikovat? Jde to vůbec? Ti, kdo tomu věří, by neměli ignorovat následující desatero.

Světové akcie Býčí trh Medvědí trh Trendy Chyby v investování Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Investiční strategie

Býčí trh již trvá příliš dlouho, většinu akciových zisků tvoří pár vyvolených technologických firem a valuace neodpovídají fundamentům (jsou příliš vysoké). Argumenty tedy hovoří pro obrat trendu. Otázkou ale zůstává, kdy k němu dojde a jak jej využít ve svůj prospěch. Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management sepsal deset věcí, které by měli vědět všichni, kdo věří tomu, že dokáží trefit maximum na trhu. Výdělek pak mají jistý.

1. Výběr strašáka

Každý, kdo chce vypadat jako borec schopný trefit maximum, musí najít něco, co způsobí nejbližší kolaps na trzích, a náležitě se s tím pochlubit. Je dobré o tom co nejvíce tweetovat, případně napsat článek alespoň o pěti tisících slovech, který náležitě vysvětlí, proč k tomu dojde. Není až tak důležité, co to přesně bude, hlavní je něco mít a co nejvíce to omílat.

Ritholtz uvádí jako dobrý příklad třeba Fed a jeho minimální sazby a kvantitativní uvolňování, státní dluh, hyperinflaci či kolaps dolaru. Ti, kdo chtějí vypadat fundovaněji, mohou přijít s rekordními obchody na dluh na Newyorské burze nebo s roboty, kteří berou lidem práci. Ideální je namixovat něco z uvedeného a přijít s něčím navíc, co se v médiích ještě neprovařilo.

2. Citace známé osoby

Běžný drobný investor nemá jméno a autoritu, aby jeho slova rezonovala dostatečně silně, ani když jde o rodinné příslušníky. Vždy ale existuje dostatek známých tváří, které mohou mít stejný názor či jejichž názor lze podobně interpretovat. Lidé spíše důvěřují známým lidem, a když jde o nějakého mediálně provařeného investičního gurua nebo miliardáře, je prakticky jisté, že takový názor nezapadne.

3. Neochvějné sebevědomí

Čím větší sebevědomí, tím lépe. Stejně jako v předchozím bodě platí, že čím člověk působí sebevědoměji a bez pochybností, tím je pro lidi důvěryhodnější. Je lepší nezmiňovat jiné možnosti či nejistoty, nedejbože možnosti zajištění, ty totiž pouze podrývají autoritu. A samozřejmě je potřeba se vyhnout studiu jakýchkoli jiných názorů, které komplikují dodržování suverénní pózy.

4. Důraz na nefinanční události

Skvělým pomocníkem při vytipovávání (pardon, určování) maxima na trzích jsou titulky v médiích. Samotné zprávy není potřeba číst, samotný titulek vystihuje vše podstatné. Sice mohou být zavádějící, ale předpovědím o konci býka dodávají na naléhavosti.

5. Výběr preferovaného aktiva

Skvělým aktivem, které jde proti trhu, je zlato, i když v posledních letech jeho pověst utržila řadu tvrdých ran od těch, kteří předpovídají vrcholy na trzích. Jako alternativu je dobré vybrat něco, co je dostatečně exotické, neexistují u toho ceny na denní bázi a má to nízkou likviditu. Ritholtz doporučuje zemědělskou půdu například v Argentině nebo na Novém Zélandu.

6. Grafy, grafy, grafy

Jakmile máme preferovanou třídu aktiv a strašáka, je potřeba se vrhnout na Google a najít tolik grafů, kolik se vejde na nějaké paměťové médium. Míry a časové horizonty nejsou důležité, základem je ohromit všechny, zejména kritiky, nekonečným množstvím grafů. Grafy jsou silná zbraň, která prakticky znemožní odhalení jakékoli chyby.

7. Časté prokazování vlastní pravdy

Volatilita je dobrá. Pokaždé, když ceny klesnou, je dobré připomenout své předpovědi o konci růstu. Otázky typu "je tohle skutečně začátek konce?" to samozřejmě podpoři, cit pro trhy se v takových chvílích ukáže jako nejlepší přítel. Jen to není potřeba přehnat s brzkým otevíráním krátkých pozic, protože jakýkoli opětovný růst může znamenat průšvih.

8. Bez (ezo)technických indikátorů to nejde

Čím méně známý a srozumitelný indikátor, tím lépe. Znamení Hindenburg, kříž smrti, VIX, Fibonacciho úrovně - to vše je skvělé. A když je k dispozici dostatek dat (třeba ze Center for Research in Security Prices), není problém si vytvořit vlastní "superindikátor".

9. Neřešit protichůdná data

Předvídání vrcholu na trhu není debatou, o níž samotné je potřeba diskutovat. Je to hotová věc. Jakékoli pochybnosti a sporné situace jen oslabují potřebný jasný postoj, což je nepřijatelné. Připustit pochybnosti znamená cestu do pekla, protože se tím ztrácí důvěryhodnost.

10. Ruce pryč od cizích peněz

Kdo chce dělat machra tím, že předpovídá cenový vrchol a obrat trendu, nemůže spravovat cizí peníze, protože to znamená spoustu komplikací. V takovém případě není možné být stále LONG a tvrdit, že trhy budou SHORT. Dobře to vystihl Barton Biggs, bývalý stratég Morgan Stanley: "Když jste býk a zmýlíte se, klienti se zlobí, ale když jste medvěd a zmýlíte se, dostanete padáka."

Uvedená pravidla jsou určena pro každého, kdo si chce udělat jméno jako ten, kdo předvídal vrchol na trhu. Pro ty, kteří chtějí skutečně vydělávat, je zde mnoho jiných pravidel, která z člověka třeba neudělají úplného hlupáka.

Zdroj: Ritholtz.com