Dobré měsíce pro ropu?
|

Dobré měsíce pro ropu?

Ceny ropy jsou v poslední době ovlivňovány omezením produkce ze strany kartelu OPEC a dalších těžařů, naopak rekordní těžbou v USA a samozřejmě také poptávkou. Ta je dána kondicí jednotlivých ekonomik. A co sezónnost?

Komodity Ropa Ropa WTI Sezónnost trhů

Konec roku 2018 nebyl (ani) pro ropu příliš veselý. Rok 2019 je ale zatím celkem příznivý, z mnoha negativních rizik se totiž postupně stávají přísliby.

Podívejme se na graf průměrného vývoje ceny lehké americké ropy v rámci kalendářního roku za uplynulých 30 let. Období od března do června je zpravidla ve znamení růstu cen ropy, a to kvůli různým reálným sezónním efektům (vyšší ekonomická aktivita, počasí).

To zní slibně. Sezónnost lze sice jen sotva považovat za vhodný argument pro investování, jako pomyslná třešnička na argumentačním dortu se ale vyjímá krásně. Z hlediska technické analýzy a nálady má za sebou trh s ropou výrazný nárůst implikované volatility, jaký je typický pro tržní dna. Také došlo k citelnému výprodeji futures v době, kdy se LONG pozice staly přehnaně oblíbeným obchodem, prostor pro nákupy je tedy opět volnější.

Vedle toho by mohly pozitivně zapůsobit faktory jako možný pokles počtu aktivních vrtů v USA a poměrně pravděpodobná korekce hodnoty amerického dolaru. Sečteno a podtrženo, americká lehká ropa by v dalších měsících mohla zdražovat, nedojde-li k nečekanému vývoji fundamentů.

Zdroj: Topdown Charts