Česká průmyslová výroba v listopadu velký důvod k oslavám nenabídla

Český průmysl v listopadu podle Českého statistického úřadu zrychlil meziroční růst na 5,7 % po říjnových 3,8 %. Čísla však neberou v potaz počet pracovních dní. "Meziroční růst průmyslové produkce dosáhl v listopadu po očištění o vliv pracovních dní 3,2 %. V porovnání s vývojem v říjnu byla průmyslová produkce o 1,2 % nižší," vysvětluje analytik z České spořitelny Jiří Polanský.
Hlavní zásluhu na výkonu českého průmyslu má tradičně automobilový průmysl. Klesla naopak výroba chemických látek a také elektřiny. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,2 procenta. Výrazněji rostla u zakázek ze zahraničí, a to o 10,5 procenta. Listopadové tržby průmyslových podniků se zvýšily o 1,7 procenta.
"V říjnu byla průmyslová produkce nečekaně velmi výrazně nad očekáváními, nyní došlo k určité kompenzaci. Celkově proto nečekáme, že by aktuální číslo znamenalo vyšší riziko pro průmyslovou produkci v letošním roce. Ta podle nás poroste o 3,6 %," říká Polanský, který očekává zpomalení růstu české ekonomiky z důvodu omezení vysokých veřejných investic až o 50 miliard korun.
Automobilový průmysl v listopadu meziročně vzrostl o 17,4 procenta. Vedle něj k růstu průmyslu přispěla také výroba gumy, plastu a kovových konstrukcí. Naopak výroba v chemickém průmyslu se snížila o 15,9 procenta a v energetice o 3,7 procenta. Nedařilo se ani výrobě základních kovů, hutnímu zpracování kovů a slévárenství.
Statistici a analytici i přesto zmiňují i nárůst průměrné hrubé měsíční nominální mzdy, která v listopadu vzrostla na 32 165 korun. "Průměrná hrubá měsíční nominální mzda se zvýšila o 3,6 %. Při hodnotě inflace jen velmi mírně nad nulou proto dochází k relativně silnému růstu reálných mezd, který následně ovlivňuje spotřebu domácností," říká Polanský.
Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se počet pracovníků v listopadu meziročně zvýšil o 3,7 procenta.
Zdroj: ČSÚ