US MARKETZavírá za: 3 h 59 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Rok 2015 a další průlom v oblasti umělé inteligence

Dosud umělá inteligence pracovala jen na základě přesně daných kritérií a jasně předdefinovaných algoritmů. Postupně ale přibývá množství systémů, které jsou schopné se učit jako děti metodou pokus-omyl.

V roce 2015 bylo představeno hned několik inovací z oblasti umělé inteligence s potenciálem zásadně změnit způsob našeho vnímání počítačů či mobilních telefonů. Sociální síť Facebook například přišla s novinkou, jež má být schopna nevidomým lidem popsat, co je zachyceno na konkrétní fotografii. Microsoft zase vyvinul systém pro Skype, který dokáže v reálném čase překládat telefonní hovor do zvoleného jazyka. Zde ale stále mluvíme o obsáhlých zvukových či obrazových databázích a metodě komparace.

Zřejmě nejvíce pozornosti na sebe ale loni mezi počítačovými odborníky strhla společnost Google DeepMind, která vytvořila algoritmus, jenž se dokáže sám naučit hrát jednoduché hry od Atari. Na systému vytvořeném programátory z Google DeepMind je zajímavé to, že ke každé hře přistupuje jen s jedním základním parametrem, který říká, že cílem je maximalizace bodového skóre. Nemá přitom osvojenou strategii hry. Následující video ukazuje, jaké pokroky počítač s touto instrukcí učinil ve hře Breakout.

"Rychlost inovací v oblasti umělé inteligence se zvyšuje," říká Jeff Dean, spolupracovník Googlu, který současný vývoj vysvětluje na příkladu hypotetické evoluce, ve které by dříve slepá zvířata získala schopnost vidět. "Tento vývoj má potenciál přinést zásadní změny. Dosud počítače nebyly schopné rozhlížet se, nyní postupně otevírají oči," dodává Dean.

Vlastní výzkumná pracoviště pro umělou inteligenci mají v současnosti snad všechny významné počítačové firmy. Pomyslným lídrem v oboru je samozřejmě Google. Počet softwarových projektů Googlu založených na takzvaném strojovém učení meziročně stoupl z asi 1 350 na více než 2 700, přičemž ani to není podle všeho konec.

Učení počítačů samostatnému myšlení je důležité například v automobilovém průmyslu, kde téměř všechny významné automobilky pracují na systémech pro auta bez řidiče. Podobně by inovované systémy mohly najít využití i v lékařství při diagnostikování zdravotního stavu pacientů. To jen abyste se nelekli, až se nad vámi za pár let nebude v zubařské ordinaci sklánět stomatolog, ale třeba Asimo.

Zdroj: Bloomberg

Alphabet (Google)Informační technologieInovacePočítačeTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika