Petrobras hodlá zrušit každé páté místo v managementu

Brazilská ropná firma Petróleo Brasileiro SA (Petrobras) zruší zhruba každé páté místo v managementu, omezí svoje aktivity a zvýší dohled. Společnost se po korupčním skandálu snaží znovu získat důvěru investorů a zároveň se přizpůsobuje nízkým cenám ropy. Generální ředitel Aldemir Bendine ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedl, že podnik díky těmto opatřením ušetří ročně zhruba 1,8 miliardy realů (10,8 miliardy Kč).
Rušení pracovních míst firma plánuje v managementu mimo provoz. Zaniknout tak má zhruba 30 % z 5 300 těchto míst. Propouštět ale firma doopravdy nebude. Velkou část úspor dosáhne tím, že dotyční přejdou na nemanažerské pozice a přijdu o odměny pro manažery.
Petrobras, ve kterém většinový podíl vlastní stát, má celkově 7 500 manažerů. Přijímací řízení na tyto pozice je nákladné a složité. Podobně jako zaměstnanci brazilské státní správy jsou manažeři přijímáni na základě zkoušek.
Pokud jde o manažerské posty, předpokladem pro povýšení budou napříště zásluhy jednotlivce, nikoli politický faktor, uvedl Bendine. Pět bývalých vedoucích pracovníků firmy bylo shledáno vinnými ze zločinů souvisejících s korupcí či cenovými dohodami. Přestože měli za sebou dlouhou kariéru, povýšeni byli na žádost politických špiček, jejichž strany potom z činnosti těchto manažerů profitovaly.
Společnost se nyní připravuje na nízké ceny ropy, v případě severomořského Brentu na 30 či dokonce 20 dolarů za barel. Pro firmu je při nízkých cenách ropy obtížnější financovat investice a splácet dluh ve výši bezmála 130 miliard dolarů, který patří k nejvyšším dluhům mimo finanční sektor na světě.
Představenstvo schválilo snížení počtu divizí ze sedmi na šest a centralizaci některých obchodních aktivit, což by podle Bendineho mohlo posílit finanční dohled. Vlastní kontrolní výbor by měla nově mít i každá divize.
"Bude to znamenat velkou změnu ve firemní kultuře, ale já jsem s tímto modelem velmi spokojen," uvedl podle agentury Reuters Bendine. "Společnost bude mít méně roztříštěnou strukturu," prohlásil.
Petrobras v loňském roce kvůli propadu cen ropy snížil třikrát svůj investiční rozpočet. Letos firma oznámila, že chce do konce roku prodat majetek za 15 miliard dolarů, aby měla na splácení dluhu a aby nemusela dále omezovat investice.
Zdroj: ČTK