Americké akcie v úterý hledaly směr, nakonec uzavřely potřetí v řadě v červených číslech

Americké akcie v úterý kolísaly a nakonec seanci zakončily potřetí v řadě v mínusu. Trhy opět srážely obavy o kondici světové ekonomiky a propad cen ropy. Zvýšená volatilita a nejistota na trzích podporovaly zájem investorů o takzvané bezpečné přístavy, například japonský jen.
Dow oslabil o 0,08 % na 16 014,38 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,07 % na 1 852,21 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,35 % na 4 268,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,08 % na 26,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,729 %.
V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce zlevnily energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Naopak nejvíce vzrostl sektor necyklického spotřebního zboží.
"Může se stát cokoli, zatím to ale vypadá tak, že rostoucí obavy o kondici světové ekonomiky mají potenciál oddálit další zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech," říká Tony Cross, tržní analytik ve společnosti Trustnet Direct. "Všechno, co podporuje toto tvrzení, je ale další dobrou zprávou pro akcie," dodává.
James Hughes, hlavní tržní analytik ve společnosti GKFX, v úterý napsal, že trh začíná pracovat s tím, že letos k dalšímu zvýšení sazeb v USA nedojde. "Jakékoli případné vyjádření Janet Yellenové v tomto směru si trh vyloží tak, že Fed v prosinci zahájení zvyšování sazeb uspěchal," dodal Hughes.
Akcie z takzvané skupiny FANG v úvodu úterní seance rostly, nakonec ale s výjimkou cenných papírů Netflixu (+3,37 %) o zisky přišly a sestoupily do červených čísel. Akcie Facebooku (-0,21 %) odepsaly zhruba dvě desetiny procenta, cenné papíry Amazonu (-1,24 %) přišly o více než procento a akcie Alphabetu (-0,68 %) zlevnily o necelé procento.
Po pondělním dramatickém propadu pokračovaly v úterý v poklesu akcie těžaře zemního plynu Chesapeake Energy (-4,41 %). V úvodu týdne akcie společnosti srazily zprávy, podle kterých se údajně vedení firmy chystá požádat o ochranu před věřiteli. Sama společnost tyto informace sice popřela, mezi investory ale nadále panuje velká nejistota ohledně budoucnosti podniku zasaženého propadem cen ropy a zemního plynu.
Kvartální hospodářské výsledky před začátkem úterního obchodování zveřejnily mimo jiné světově největší výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,52 %), provozovatel lékáren CVS Health (+0,96 %) či mediální gigant Viacom (-21,48 %).
Po konci obchodování na trh kvartální hospodářské výsledky poslaly SolarCity či Walt Disney.
Výrobce solárních panelů SolarCity (v řádném obchodování -5,69 %) uvedl, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařil s upravenou ztrátou 232 milionů dolarů neboli 2,37 USD na akcii při tržbách 115 milionů dolarů. Analytici oslovení agenturou FactSet v průměru odhadovali, že SolarCity vykáže upravenou ztrátu na akcii 2,58 USD a tržby 104,5 milionu dolarů. Firma dále uvedla, že za celý loňský rok nainstalovala solární panely s výkonem 870 megawattů (MW). Instalovaný výkon tak mírně zaostal za jejím plánem 878 MW. V after-marketu akcie SolarCity odepisovaly více než 25 %. Investory nepotěšilo zejména vyjádření firmy, že aktuální kvartál bude slabší kvůli rozhodnutí zastavit aktivity v Nevadě, kde se solární energetika stala výrazně méně atraktivní kvůli regulačním opatřením.
Zábavní společnost Walt Disney (v řádném obchodování +0,22 %) vykázala za své první finanční čtvrtletí díky úspěchu sedmého pokračování vesmírné ságy Hvězdné války historicky nejlepší výsledky. Zisk firmy vyskočil z 2,18 miliardy dolarů na 2,88 miliardy dolarů neboli 1,73 USD na akcii a tržby se zvýšily meziročně o 14 % na 15,24 miliardy dolarů. Po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhl zisk na akcii 1,63 USD. Analytici v anketě agentury FactSet v průměru odhadovali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 1,45 USD při tržbách 14,79 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie firmy i přes skvělá čísla zlevňovaly zhruba o pět procent.
Ropa výrazně zlevnila, nejistota podporuje zájem o japonský jen
Americký dolar se v úterý propadl na téměř čtyřměsíční minimum vůči koši ostatních předních měn. Investoři kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky nakupují místo dolarů měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonské jeny či švýcarské franky.
Před desátou hodinou večer dolar k jenu oslaboval o 0,45 % na 115,09 USD/JPY a euro k dolaru posilovalo o 0,82 % na 1,129 EUR/USD. Během dne se euro vůči dolaru poprvé od října vyšplhalo nad hranici 1,13 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se poprvé od října propadl pod 96 bodů a večer se pohyboval kolem 96,06 bodu.
Důvěru v dolar podkopává mimo jiné zvýšená volatilita na předních akciových trzích. "Na trzích nyní panuje averze vůči riziku," řekl agentuře Reuters analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac Banking.
Světové ceny ropy se v úterý opět výrazně snížily - dolů je tlačily obavy z pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou. Cena severomořské ropy Brent vykazovala před desátou hodinou večer pokles o 6,9 % na 30,73 USD za barel a ropa WTI zlevňovala o 5,9 % na 28,34 USD za barel. Brent zaznamenal nejprudší jednodenní pokles od začátku loňského září.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý předpověděla, že ropný trh se bude s převisem nabídky nad poptávkou potýkat po většinu letošního roku. Podle IEA není příliš pravděpodobné, že by se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla s ostatními těžaři na koordinovaném snížení produkce suroviny.
Zlato v úterý večer zdražovalo zhruba o jeden dolar na 1 190,40 USD za trojskou unci, zatímco stříbro zlevňovalo o 19 centů na 15,235 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký prezident Barack Obama v úterý představil návrh rozpočtu pro příští fiskální rok, který navzdory rekordním výdajům počítá s poklesem schodku na 503 miliard dolarů z letošních 616 miliard dolarů. Návrh rozpočtu pro fiskální rok 2017, který začne 1. října, je převážně politickým dokumentem. Je nepravděpodobné, že by ho schválil americký Kongres, který nyní ovládají republikáni, upozorňuje agentura Reuters.
- Akcie z bankovního sektoru byly ještě celkem nedávno považovány za zajímavou investici. V poslední době na tom ale nejsou vůbec dobře. A není to ani zdaleka jen případ USA, spíše jde o globální fenomén.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý upravila svůj odhad zásob ropy. Převis nabídky bude podle ní v první polovině roku vyšší, než původně čekala, což může způsobit další pokles ceny černého zlata. Převis nabídky způsobuje především to, že někteří členové OPEC stále navyšují produkci, zatímco růst poptávky zpomaluje.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,607 milionu (odhad: 5,350 milionu, listopad: 5,346 milionu, revidováno z 5,431 milionu).
- Barclays snižuje cílovou cenu akcií Tesla Motors na 165 dolarů ze 180 dolarů, doporučení ponechává "underweight".
- Distributor elektřiny a zemního plynu Fortis koupí provozovatele elektrické přenosové soustavy ITC Holdings za 11,3 miliardy USD.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o více než 60 procent na 1,24 miliardy dolarů. K lepšímu výsledku pomohlo především razantní snižování nákladů. Zájem o nápoj Diet Coke byl v USA i nadále slabý, mnohem lépe si vedl nápoj Coke Zero, který používá k ochucení jiných sladidel.
- Výsledky Viacom v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,18 USD v souladu s odhady, tržby: 3,15 miliardy USD (odhad: 3,27 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 4Q: Zisk na akcii 1,53 USD v souladu s odhady, tržby: 41,15 miliardy USD (odhad: 41,13 miliardy USD).
- Výsledky SolarCity ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 2,37 USD (odhad: -2,58 USD), tržby 115 milionů USD (odhad: 104,5 milionu USD). Akcie SolarCity v úterním after-marketu -25 %.
- Výsledky Walt Disney ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 15,24 miliardy USD (odhad: 14,79 miliardy USD). Akcie Walt Disney v úterním after-marketu -5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK