US MARKETOtevírá za: 10 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

OECD snížila odhad růstu globální ekonomiky. Varuje před zpomalením Brazílie, USA a Německa

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek snížila svůj odhad růstu světové ekonomiky. Brazílie, Německo a Spojené státy podle ní zpomalují a varovala také před rizikem měnové volatility na rozvíjejících se trzích.

Světová ekonomika podle nového odhadu OECD poroste v letošním roce tempem 3,0 %, tedy stejným jako loni a o 0,3 procentního bodu nižším, než organizace očekávala ve své listopadové prognóze. "Rizika pro finanční stabilitu jsou značná," konstatovala OECD ve zprávě. "Některé rozvíjející se trhy jsou obzvláště zranitelné vůči velkým pohybům měnového kurzu a dopadům vysokého domácího zadlužení."

Příští týden by se v Šanghaji měli sejít zástupci zemí G20. OECD je vyzývá, aby projednali možnost další fiskální stimulace, která by se připojila k již probíhající monetární podpoře. K posílení poptávky je podle OECD zapotřebí výraznější odpověď v podobě společného úsilí fiskální a monetární politiky. "Monetární politika tomu nemůže čelit sama. Fiskální politika v mnoha zásadních ekonomikách je velice utažená a tempo zavádění strukturálních reforem kleslo. Všechny tyto tři faktory (monetární politika, fiskální politika a reformy) se musejí zapojit aktivněji, aby společně vytvořily silnější a udržitelný růst," konstatuje OECD.

Z velkých ekonomik se nyní v recesi nachází jen Brazílie, ale jde o recesi hlubší a zdlouhavější, než se očekávalo. Největší ekonomika Jižní Ameriky letos podle odhadů OECD klesne o 4 %, v listopadu ještě organizace očekávala jen 1,2% pokles HDP. Produkce Brazílie v roce 2015 klesla o 2,8 % a v roce 2017 by se měla stabilizovat.

OECD ve čtvrtek snížila i svou predikci růstu HDP USA a největší evropské ekonomiky, Německa, a to o 0,5 procentního bodu v obou případech. USA by podle nové prognózy měly letos ekonomicky vzrůst o 2 % a v příštím roce o 2,2 %, zatímco Německo o 1,3 % letos a 1,7 % v roce 2017.

Podle OECD se USA potýkají se silným protivětrem v podobě slábnoucího exportu způsobeného silným dolarem a nižších investic v energetickém sektoru vyvolaných propadem cen ropy. Kanada, další ropný exportér, bude poklesem ceny černého zlata rovněž výrazně zasažena. Podle nové predikce OECD by její ekonomika měla letos expandovat jen o 1,4 % oproti předchozímu 2% odhadu.

Odhad letošního hospodářského růstu v eurozóně organizace snížila na 1,4 % z dříve očekávaných 1,8 %. Růst by tak měl nepatrně zpomalit z loňských 1,5 %. OECD upozornila, že dopad nižších cen ropy na ekonomickou aktivitu v eurozóně je méně příznivý, než se předpokládalo. V příštím roce by měla ekonomika eurozóny stoupnout o 1,7 %.

Organizace dále potvrdila, že růst čínské ekonomiky by měl zvolnit na 6,5 % z loňských 6,9 %. Obavy ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky přispěly k výraznému propadu na světových akciových trzích v úvodu letošního roku. "Indikátory signalizují slabší růst předních ekonomik, a to navzdory podpoře pramenící z nízkých cen ropy a nízkých úrokových sazeb," uvedla hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová. Upozornila rovněž na rizika spojená s nestabilitou ve finančním sektoru a se zadlužením rozvíjejících se ekonomik.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Hospodářský růstInvestiční a ekonomický výhledSvětová ekonomikaVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika