Evropské akcie v úvodu týdne vystřelily vzhůru díky těžařům a ropnému sektoru

Evropské akcie v úvodu týdne výrazně posílily díky rally těžařů. Naproti tomu akcie britské banky HSBC ztratily procento v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky.
Britský FTSE 100 připsal 1,47 %, francouzský CAC 40 1,79 % a německý DAX 1,98 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,67 % na 331,82 bodu, nahoru ho vedli především těžaři.
Akcie těžařských firem posílily v pondělí o více než 4 %, ropný sektor, který těžil z oživujících cen ropy, přidal 2 % a technologie posílily o 1,5 %.
Akcie společností Anglo American, Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton patřily k nejúspěšnějším emisím v indexu FTSE 100 a posílily mezi 8 a 12 %.
Akcie HSBC naopak odepsaly procento poté, co banka nečekaně vykázala ztrátu za uplynulý kvartál.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Světový trh s ropou začne obnovovat rovnováhu po dlouhém zahlcení až příští rok, až se pod tlakem nejnižších cen za 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Americká produkce ale začne po dočasném poklesu znovu narůstat a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Odhadla to v pondělním střednědobém výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit zpomalila na 12měsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů z předchozích 52,3 bodu, čekal se pokles jen na 52 bodů. V sektoru služeb se index snížil na 53 bodů, tedy třináctiměsíční dno, z předchozích 53,6 bodu, analytici počítali s poklesem na 53,4 bodu. Třináctiměsíční minimum vykázal i kompozitní index, který spadl na 52,7 bodu z předchozích 53,6 bodu.
- Podnikatelská aktivita v Německu v únoru se podle předběžných dat agentury Markit výrazně utlumila. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se propadl na 15měsíční minimum 50,2 bodu z předchozích 52,3 bodu, očekával se přitom jen mírnější pokles na 51,9 bodu. Index sledující situaci v sektoru služeb naopak vzrostl na 55,1 bodu z předchozích 55 bodů, očekával se přitom pokles na 54,7 bodu. Kompozitní index se kvůli tomu snížil na 53,8 bodu z 54,5 bodu, čekal se mírnější pokles na 54,1 bodu.
- Podle předběžných dat agentury Markit vykázal zpracovatelský sektor Francii v únoru expanzi. Index nákupních manažerů vyskočil na 50,3 bodu z předchozích 50 bodů značících stagnaci, trhy očekávaly, že index spadne do pásma kontrakce na 49,9 bodu. Kontrakci naopak nečekaně zaznamenal sektor služeb, který ještě v lednu rostl. Index zde klesl na 49,8 bodu z předchozích 50,3 bodu, očekávala se stagnace ukazatele na 50,3 bodu. Kompozitní index se tak spadl na 13měsíční dno 49,8 bodu z předchozích 50,2 bodu.
- Rozpad schengenského systému volného pohybu osob bez hraničních kontrol, o jehož ohrožení se v poslední době často mluví kvůli uprchlické krizi, by mohl stát Evropskou unii až 1,4 bilionu eur během deseti let. Vyplývá to z v pondělí zveřejněné studie německého institutu Prognos pro Bertelsmannovu nadaci, o němž informovala agentura Reuters.
- Švýcarská bankovní skupina EFG International odkoupí od brazilské banky BTG Pactual svého domácího konkurenta BSI Capital, za něhož zaplatí 1,33 miliardy švýcarských franků (32,7 miliardy Kč). Transakcí, kterou v pondělí zúčastněné podniky oznámily, si EFG výrazně posílí aktivity ve správě majetku a zřejmě pronikne do první pětice švýcarských poskytovatelů služeb privátního bankovnictví.
Výsledková sezóna
- Největší evropské bance HSBC klesl loni čistý zisk o 1,2 % na 13,5 miliardy USD a v samotném čtvrtém čtvrtletí banka nečekaně vykázala ztrátu. Banka uvedla, že ke slabým výsledkům přispěly obtížné globální ekonomické podmínky, zvláště situace v Číně.
Zdroj: CNBC