IEA: Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok

Na světovém trhu s ropou se začne obnovovat rovnováha mezi nabídkou a poptávkou teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nejnižších cen suroviny za posledních 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Ve svém střednědobém výhledu situace na trhu s ropou to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
"Vyrovnávání nabídky a poptávky zaznamenáme až v roce 2017, nahromadění enormních zásob ale bude působit jako brzda oživování cen," uvedla IEA. Konstatovala přitom, že zásoby ropy ve světě se zvyšují už tři roky, což je jejich nejdelší růst od poloviny 90. let. "Dnešní situace na trhu nijak nenaznačuje, že by ceny mohly v nejbližší budoucnosti výrazně ožít," dodala agentura.
IEA, která je od ropné krize v 70. letech poradcem západních zemí v otázkách energetiky, ještě před rokem očekávala "relativně rychlé" oživení cen. Namísto toho ceny pokračovaly v prudkém sestupu, který zahájily v polovině roku 2014. Neúspěšné předpovědi IEA jsou podle generálního ředitele agentury Fatiha Birola důsledkem "extrémní rozkolísanosti" na trzích.
Birol podrobnosti ke zprávě přednesl v Houstonu. Mimo jiné odhadl, že průměrná cena ropy by se v roce 2020 mohla pohybovat kolem 80 dolarů za barel. Letos se ceny pohybují kolem 30 dolarů, nejníže od roku 2003. Za rok a půl ztratily kolem 70 %.
Těžba ropy v USA by letos a příští rok měla klesat, do roku 2021 by ale měla dosáhnout 14,2 milionu barelů denně, odhaduje IEA. Loni produkce v USA přesáhla podle odhadů devět milionů barelů a přiblížila se dosavadnímu rekordu 9,6 milionu barelů denně z roku 1970.
Největšími světovými těžaři ropy jsou nyní Rusko a Saúdská Arábie, jejichž těžba se pohybuje nad deseti miliony barelů denně. Obě tyto země se minulý týden spolu s některými dalšími producenty předběžně dohodly na zmrazení produkce, podle šéfa IEA to ale bude mít na trh jen omezený vliv.
Produkce ropy v USA tak zdaleka nejvíce přispěje ke globálnímu vzestupu těžby v období 2015-2021, který agentura odhaduje na 4,1 milionu barelů denně. To by znamenalo prudké zpomalení expanze proti zvýšení o 11 milionů barelů denně v období 2009-2015.
Zpomalovat by ale měl také růst světové spotřeby. Počátkem února IEA odhadla, že světová poptávka po ropě se letos zvýší pouze o 1,17 milionu barelů denně po loňském nárůstu o 1,6 milionu barelů denně.
U Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přitom celková těžební kapacita do roku 2021 vzroste podle IEA jen o 800 000 barelů denně, protože nízké ceny povedou v nejbližších letech k odkladu řady nových projektů. Exportní příjmy skupiny OPEC jako celku při současných cenách klesnou letos na 320 miliard dolarů z maxima 1,2 bilionu USD z roku 2012 a ze zhruba 500 miliard dolarů v loňském roce.
Zdroj: ČTK