Americké akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně, pokračující růst cen ropy podpořil energetické tituly

Hlavní americké akciové indexy se v úvodu týdne na směru neshodly. Náladu na trzích podporoval pokračující růst cen ropy, ztrácely naopak technologické tituly. Index Dow prodloužil růstovou sérii na pět dní.
Dow nakonec posílil o 0,4 % na 17 073,95 bodu a širší S&P 500 přidal 0,09 % na 2 001,76 bodu, zatímco index Nasdaq Composite oslabil o 0,19 % na 4 708,25 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,91 % na 17,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,904 %.
V plusu skončilo pět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru energetiky a odvětví základních materiálů, nejhlouběji v mínusu naopak seanci zakončily technologické odvětví a sektor telekomunikací.
Viceprezident Fedu Stanley Fischer v pondělí prohlásil, že jsou patrné jisté náznaky růstu inflace, což podle trhu znamená, že Fischer zastává spíše názor, že by úrokové sazby v USA měly dále pozvolna růst. Členka Rady guvernérů Fedu Lael Brainardová ale naopak vyjádřila pochybnosti ohledně růstu inflace, a naznačila tak, že by podle ní Fed neměl s dalším zvyšováním sazeb spěchat. Centrální banka USA podle Brainardové potřebuje jasný důkaz, že se inflace posouvá výše, než přistoupí k dalšímu utažení měnové politiky.
Akcie chemické společnosti DuPont (+2,42 %) přidaly více než dvě procenta poté, co média přinesla zprávu, podle které německá agrochemická společnost BASF údajně hodlá vstoupit do chystané fúze firem DuPont a Dow Chemical (-1,05 %) a zamýšlí podat DuPontu konkurenční nabídku. DuPont a Dow Chemical se v prosinci dohodly na fúzi, jejíž hodnota by měla dosahovat 130 miliard USD a která by přinesla spojení dvou největších a nejstarších chemických gigantů v USA. BASF zprávy odmítla komentovat.
Slušné zisky si připsaly cenné papíry těžařů ropy a zemního plynu Southwestern Energy (+9,71 %) a Chesapeake Energy (+2,95 %). Firmám nahoru pomohl růst cen energetických komodit.
Zlevnily naopak akcie sociální sítě Facebook (-2,45 %), která již na konci minulého obchodního týdne oznámila, že plánuje změnit svoji daňovou strukturu tak, aby s velkými britskými inzerenty dále neobchodovala přes mezinárodní ústředí v Irsku. Výsledkem podle analytiků pro Facebook budou vyšší odvody na daních v Británii.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie energetické firmy Chevron (+3,12 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,65 %) a ropného obra ExxonMobil (+2,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-3,28 %), vydavatele platebních karet Visa (-2,65 %) či softwarové společnosti Microsoft (-1,92 %).
Ropa se vrátila nad 40 USD za barel
Světové ceny ropy zahájily týden dalším vzestupem a severomořská ropa Brent se odpoledne dostala poprvé za tři měsíce na 40 USD za barel. Po týdnech postupného ožívání ropného trhu z 12letých minim se mezi investory stále více prosazuje očekávání dalšího růstu cen. Sázky na růst cen ropy Brent dosáhly v posledním únorovém týdnu rekordního objemu, uvedl provozovatel londýnské ropné burzy InterContinental Exchange.
Cena Brentu krátce před 17.00 SEČ rostla o tři procenta na 39,90 USD za barel, předtím vystoupila poprvé od počátku prosince na 40 USD za barel. Americká lehká ropa WTI zpevňovala před 17.00 také o tři procenta nad 37 USD za barel. Večer se Brent prodával za 40,76 USD za barel a ropa WTI za necelých 38 USD za barel.
Odpoledne vzestup cen zrychlil po zprávě o zmírnění růstu zásob v oklahomském překladišti Cushing. Z něj se dodává ropa pro vypořádání burzovních termínových kontraktů na WTI.
Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent a z minim z konce ledna posílily už o více než třetinu. Trh podporují vyhlídky na snižování přebytku nabídky, zejména v podobě omezování těžby.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že bývalé sovětské republiky Ázerbájdžán a Kazachstán se připojí k rozhovorům s OPEC o stabilizaci trhu s ropou. Ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR o víkendu sdělila, že návrh na zmrazení objemu těžby ropy podporuje.
Euro k dolaru během dne ztrácelo, nakonec ale posílilo
Euro v pondělí na devizových trzích oslabovalo, nakonec se ale vývoj otočil a jednotná evropská měna zpevnila. Investoři předpokládají, že Evropská centrální banka (ECB) tento týden přikročí k dalším opatřením na podporu hospodářského růstu zemí s eurem.
Před 17.00 SEČ euro ztrácelo k dolaru 0,5 % na 1,095 EUR/USD a vůči japonskému jenu odepisovalo 0,7 % na 124,34 EUR/JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních zahraničních měn, o počáteční zisky přišel a ve stejnou dobu se pohyboval prakticky beze změn na 97,348 bodu. Večer euro k dolaru zpevňovalo o 0,2 % na 1,1014 EUR/USD a dolar k jenu oslaboval o 0,4 % na 113,41 USD/JPY.
Všeobecně se očekává, že ECB ve čtvrtek srazí úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a upraví parametry programu nákupu cenných papírů. Poté, co banka svými méně důraznými kroky v prosinci očekávání trhů převážně zklamala, se ale obchodníci zdráhají sázet na pokles jednotné evropské měny výrazněji.
Zlato v pondělí zdražilo o více než devět dolarů na 1 267,28 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 14 centů na 15,65 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Akcie německé společnosti BASF v pondělí během dne ztrácely přes dvě procenta poté, co média přinesla zprávu o tom, že firma údajně hodlá vstoupit do chystané fúze firem DuPont a Dow Chemical a podat DuPontu konkurenční nabídku. Analytici se obávají, že BASF přeceňuje své síly a hrne se do potenciálně velmi drahé akviziční bitvy. BASF zprávy odmítla komentovat.
- Spojené státy se rozhodly zavést obchodní restrikce proti čínskému výrobci telekomunikačních zařízení ZTE a třem dalším podnikům. Příčinou je údajné porušení amerických vývozních pravidel v souvislosti s Íránem. Uvedlo v pondělním sdělení americké ministerstvo obchodu. Kvůli restrikcím bude pro jednu z největších telekomunikačních firem na světě obtížnější dostat se k produktům, které byly vyrobeny v USA, napsala agentura Reuters.
- Nejvyšší soud USA se v pondělí odmítl zabývat odvoláním společnosti Apple proti soudnímu verdiktu, podle něhož firma uzavřela s pěti nakladateli nezákonné úmluvy o cenách elektronických knih. Přední světový technologický podnik tak bude muset podle loňské dohody o mimosoudním vyrovnání zaplatit 450 milionů dolarů, uvedla agentura Reuters.
- Canaccord Genuity snižuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 175 z 220 dolarů.
- Podle Sunday Telegraph by British American Tobacco mohla mít zájem o koupi Reynolds American, v níž už vlastní podíl.
Výsledková sezóna
- Výsledky Shake Shack ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,07 USD (v souladu s odhady), tržby 51,1 milionu USD (odhad: 50,3 milionu USD). Akcie Shake Shack v pondělním after-marketu -8 %.
- Výsledky Urban Outfitters ve 4QFY2016: Zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,01 miliardy USD (meziročně beze změny). Akcie Urban Outfitters v pondělním after-marketu +7 %.
Aktuality
