Americké akcie ve středu zlevnily, náladu investorů ovlivnil vývoj cen ropy

Americké akcie ve středu pokračovaly v poklesu, oslabil je zejména propad energetických společností pod vlivem kolísání cen ropy. Investoři jsou po teroristických útocích v Bruselu a před velikonočními svátky spíše opatrní a do velkých obchodů se nepouštějí.
Dow oslabil o 0,45 % na 17 502,59 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,64 % na 2 036,71 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,1 % na 4 768,86 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,43 % na 14,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,8786 %.
V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektory základních materiálů a energetiky a nedařilo se ani finančnímu odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
"Investoři se ptají, co přivedlo akcie z únorových minim až do blízkosti pásma překoupenosti. Vypadá to přitom, že za vším je ropa," řekl Channing Smith, portfoliomanažer ve společnosti Capital Advisors. "Makrodata odpověď rozhodně nepřinášejí."
"Investoři po výrazném růstu přistupují k výběru zisků," doplnil Marc Chaikin, výkonný ředitel ve společnosti Chaikin Analytics.
Akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-3,79 %) zlevnily poté, co firma v úterý večer zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Celkové tržby společnosti ve čtvrtletí končícím v únoru stouply téměř o 8 % na 8,03 miliardy dolarů, zaostaly však za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 8,2 miliardy dolarů. Na tržby měl negativní dopad silnější kurz dolaru, který po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů. Bez zahrnutí výkyvů měnových kurzů by se celkové tržby zvýšily o 14 %. Čistý zisk se meziročně zvýšil o 20 % na 950 milionů dolarů.
Akcie společnosti Yum! Brands (+1,99 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, přidaly dvě procenta v reakci na zprávu, že firma jedná s investiční společností KKR a dalšími uchazeči o prodeji téměř pětinového podílu ve své čínské součásti. Yum! Brands loni oznámila, že plánuje oddělit svoje aktivity v Číně do samostatné veřejně obchodované společnosti. Proces má být dokončen do konce letošního roku. S akciemi nové firmy by se poté mělo obchodovat na newyorské burze a možná též v Hongkongu. Podle listu WSJ se nabídkami kromě KKR zabývají také investiční společnosti Baring Private Equity Asia a několik čínských fondů.
V indexu Dow většina titulů zlevnila, vedle akcií Nike klesla nejvíce cena akcií výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,48 %), energetické společnosti Chevron (-2 %) a počítačového obra IBM (-1,82 %). Zdražily naopak cenné papíry zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,38 %), vydavatele platebních karet Visa (+1,3 %) či farmaceutické firmy Johnson & Johnson (+1,04 %).
Ceny ropy kolísaly, dolar zpevňoval
Americký dolar ve středu na devizových trzích zpevňoval a ke koši šesti hlavních světových měn se vyhoupl až na týdenní maximum. Americkou měnu podporovala slova některých činitelů americké centrální banky (Fed) ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA.
Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 18.00 SEČ vykazoval růst o 0,5 % na 96,09 bodu. To je nejvyšší hodnota od 16. března. Dolar k jenu vykazoval nárůst o 0,3 % na 112,67 USD/JPY a euro k dolaru ztrácelo 0,4 % a pohybovalo se kolem 1,1173 EUR/USD.
Několik členů Fedu v posledních dnech naznačilo, že banka by měla znovu zvýšit úrokové sazby. Podle prezidenta pobočky Fedu ve Filadelfii Patricka Harkera by o tom Fed měl uvažovat už příští měsíc, pokud se bude kondice americké ekonomiky dále zlepšovat. Fed minulý týden naznačil, že se zvyšováním úroků letos nebude spěchat.
Světové ceny ropy ve středu výrazně kolísaly. Nejdříve je srážely údaje o vysokém růstu zásob suroviny na americkém trhu, nakonec ale surovina velkou část poklesu smazala, a Brent posléze dokonce přešel do plusu.
Severomořská ropa Brent krátce před 18.00 SEČ ztrácela 2,5 % na 40,75 USD za barel a severomerická lehká ropa WTI odepisovala 3,1 % na 40,20 USD za barel. Večer se barel ropy Brent prodával za 42,56 USD a cena ropy WTI se pohybovala kolem 41,45 USD za barel.
Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 9,4 milionu barelů, trojnásobně více, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) obnovily obavy z přesycení trhu a rostoucích přebytků, které by mohly zvrátit dvouměsíční trend ožívání cen z 12letých minim.
Globální přebytek nabídky nad poptávkou spolu s růstem zásob suroviny srazil ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku letošního roku o zhruba 70 %. V lednu ceny sestoupily na 12leté minimum kolem 26 USD za barel. Od té doby však ceny opět stouply asi o 50 %, zejména díky plánům předních světových producentů na koordinované zastavení růstu těžby.
Zlato ve středu zlevnilo o 25 dolarů na 1 220 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 59 centů na 15,26 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Akcioví investoři jsou od poloviny února opět v rauši, strach z možné recese opadává a na trzích to vypadá, jako kdyby růst nemohlo prakticky nic zastavit. Analytici z UBS varují před přílišným optimismem a očekávají brzké dosažení vrcholu a následný propad.
- Americká letecká společnost Virgin America kontaktuje potenciální kupce a najala si finanční poradce pro možný prodej celé firmy nebo její části. Agentuře Bloomberg to ve středu sdělily informované zdroje. Firmu založil v roce 2007 britský miliardář Richard Branson, jehož skupina Virgin Group má ve Virgin America čtvrtinový podíl.
- Trh se sójovými boby doposud stagnoval kvůli vysokým dodávkám. Nyní se však na trh začíná vracet život díky oleji. Klimatický jev El Niño zasáhl produkci palmového oleje a zvýšil jeho ceny. To následně podpořilo sójové boby, které se zpracovávají na olej používaný hlavně na vaření nebo na sójovou moučku používanou hlavně jako vysokoproteinové krmivo pro hospodářská zvířata, píše list Financial Times.
- Připravovaná dohoda mezi Ruskem a několika členskými zeměmi kartelu OPEC o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních možná postrádá smysl. Prostor pro zvýšení těžby má totiž pouze jeden účastník jednání, a to Saúdská Arábie. Upozornil na to ve středu šéf oddělení ropného průmyslu v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) Neil Atkinson.
- Společnost Oracle žaluje Hewlett Packard Enterprise za to, že firma využila na technickou podporu operačního systému Oracle služeb jiné společnosti. Oracle přitom trvá na tom, aby pro správu a technickou podporu systémů Oracle byly využívány pouze služby Oracle.
- Společnost Home Depot podepsala dohodu s firmou Google, přesune některá svá data na cloudové servery Googlu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru vzrostly o 2 % na celoročně přepočítané tempo 512 tisíc jednotek, víceméně v souladu s odhady. Čekal se růst na 510 tisíc jednotek po lednových revidovaných 502 tisících jednotek(revidováno z 494 tisíc jednotek). Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 2,6 % na 301 400 dolarů.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
