Růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,6 %, míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v březnu klesla na 10,2 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,6 %. Tempo jeho růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 % v závěru loňského roku. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii hospodářský růst zrychlil na 0,5 % z 0,4 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Eurostat rovněž oznámil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu klesla na 10,2 % z únorových 10,4 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od srpna 2011.
Páteční údaje rovněž ukázaly, že ekonomika eurozóny již smazala všechny ztráty, které jí přinesla hospodářská recese spojená se světovou finanční krizí. HDP eurozóny je nyní podle Eurostatu o 0,4 % vyšší než v prvním čtvrtletí 2008, tedy v době těsně před příchodem recese, napsala agentura AP.
Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že první tři měsíce letošního roku byly ve znamení rozkolísané nálady v globální ekonomice jako celku. "Předběžný údaj o HDP Spojených států, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek, také nijak neoslnil. Data o HDP eurozóny jsou v tomto kontextu velmi příjemným překvapením," uvedl. Podle něj je eurozóna na dobré cestě přinejmenším zopakovat loňské tempo růstu HDP. Za celý loňský rok ekonomika eurozóny stoupla o 1,5 %.
"Pokud se růst udrží, nemusela by Evropská centrální banka sahat k dalším ekonomickým stimulům, jako jsou například záporné úrokové sazby. Díky tomu by mohla kladné úrokové sazby udržet letos i ČNB," uvedl hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v prvním kvartálu překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali pouze na 0,4 %. V meziročním srovnání se HDP zvýšil o 1,6 %, tedy stejným tempem jako v závěru loňského roku. Analytici přitom předpokládali zpomalení růstu na 1,4 %.
Údaje signalizují, že hospodářské oživení v eurozóně konečně začíná nabírat na síle poté, co v uplynulých letech zaostávalo za vývojem v ostatních velkých ekonomikách, včetně Spojených států.
Zrychlení růstu ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí nezabránily ani rozsáhlé výkyvy na finančních trzích v úvodu letošního roku, za kterými stály především obavy ohledně hospodářských vyhlídek Číny a prudký pokles cen ropy.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu předpověděl, že hospodářský růst v eurozóně v celém letošním roce mírně zvolní na 1,5 % z loňských 1,6 %. Zhoršil tak svou předchozí prognózu, podle které měl růst zrychlit na 1,7 %. S tímto tempem růstu zatím počítá také poslední výhled Evropské komise, která v úterý představí aktualizovanou prognózu.
Nezaměstnanost v eurozóně je nejnižší od srpna 2011
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu klesla na 10,2 %, což je nejnižší úroveň od srpna 2011, a v celé EU se snížila na 8,8 %, nejnižší hodnotu od dubna 2009. Nejnižší nezaměstnanost ze států osmadvacítky mělo Česko a Německo.
Počet nezaměstnaných v EU se v březnu snížil o čtvrt milionu na 21,419 milionu. V eurozóně se počet lidí bez práce snížil o zhruba 226 000 na 16,437 milionu.
Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v Česku, kde klesla na 4,1 %. Hned za ním figurovalo Německo, kde se nezaměstnanost snížila na 4,2 %.
Nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Řecku. V lednu, ze kdy jsou poslední údaje, činila 24,4 %. Nad 20 % byla i ve Španělsku, kde sestoupila na 20,4 %.
V únoru činila míra nezaměstnanosti v zemích eura po zpřesnění 10,4 %. Eurostat původně uváděl hodnotu 10,3 %. V zemích osmadvacítky činila 8,9 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
