Výsledky ExxonMobil v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 48,7 miliardy USD (odhad: 44,19 miliardy USD)

Čistý zisk amerického ropného gigantu ExxonMobil v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o téměř dvě třetiny na 1,8 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky podniku zasáhly nízké ceny ropy a slabé marže u rafinerských aktivit.
Celkové příjmy společnosti ExxonMobil, která je největším veřejně obchodovaným producentem ropy na světě, klesly o 28 % na 48,7 miliardy dolarů. Firma přitom zvýšila těžbu o dvě procenta na 4,3 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, napsala agentura Reuters.
Světové ceny ropy začátkem letošního roku sestoupily pod 30 USD za barel, zatímco v polovině roku 2014 se pohybovaly kolem 115 USD za barel. Dolů je tlačí převis nabídky nad poptávkou.
Ratingová agentura Standard & Poor's tento týden snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Exxonu o jeden stupeň na AA+. Firma tak přišla o prestižní úvěrový rating nejvyšší možné úrovně AAA. S&P upozornila, že kvůli nízkým cenám ropy bude pro Exxon obtížné udržovat v příštích letech vysoké dividendy.
Zdroj: ČTK, Reuters