GE věří, že v Saúdské Arábii díky ekonomickým reformám do roku 2020 zdvojnásobí svoji pracovní sílu na 4 000 lidí

Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) věří, že v Saúdské Arábii díky ekonomickým reformám do roku 2020 zdvojnásobí svoji pracovní sílu na 4 000 lidí. Společnost dále oznámila, že bude rozvíjet spolupráci se státní společností Saudi Arabian Industrial Investments za účelem tvorby joint venture podniků s cílem zvýšit průmyslové kapacity pouštního království, a uvedla, že se Saúdskou Arábií uzavřela sérii investičních smluv za více než 1,4 miliardy USD. Projekty v hodnotě miliardy dolarů mají být realizovány do roku 2017.
Společnost Saudi Arabian Industrial Investments vznikla v roce 2014 královským nařízením. Jejím účelem je posílit v zemi zpracovatelský průmysl. Dohoda GE se saúdskoarabskou společností má pomoci v rozvoji průmyslu a výroby v Saúdské Arábii a vytvořit tam pracovní místa pro mladé.
Dalších 400 milionů USD půjde do výstavby závodu, který zajistí dodávky pro lodní a energetický průmysl. Podnik má být v provozu do roku 2020 a vytvoří zhruba 2 000 pracovních míst, uvedla agentura AP. GE působí v Saúdské Arábii více než 80 let.
Mezi další dohodnuté projekty patří podpora místních podniků opravujících letadla, nabídka digitálních služeb továrnám, výroba LED osvětlení nebo školení mladých mužů a žen. K těmto projektům GE neposkytla žádné konkrétní informace ohledně finanční hodnoty.
Reformní plán, který v dubnu představil saúdský princ Muhammad bin Salmán Saúd, nese název Vize 2030 a počítá s ekonomickou transformací Saúdské Arábie prostřednictvím posílení investic do obnovitelných zdrojů energie, oblastí zaměřených na výrobu průmyslových zařízení nebo armádní techniky či do prvotřídních turistických atrakcí. Království chce rovněž zjednodušit vízovou byrokracii a více investovat do těžby minerálů. V sektoru těžby chce vytvořit kolem 90 tisíc pracovních míst. Všechny závazky mají být splněny do roku 2030.
Důraz má být kladen rovněž na rozvoj digitální infrastruktury, školství a kultury a posíleno má být zapojení žen do pracovního procesu. Jejich podíl na trhu práce se má zvýšit z 22 % na 30 %.
Vláda zvažuje také možnosti podpory soukromého sektoru. Chce tak pomoci vytvořit pracovní příležitosti pro miliony mladých lidí, kteří se v příštích letech zařadí mezi pracující. Zhruba 70 % Saúdů v současnosti pracuje ve státním sektoru. Celkovou míru nezaměstnanosti chce království srazit na 7 % z nynějších 11,6 %.
Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen suroviny se jí ale začalo nedostávat peněz do rozpočtu. Podle analytiků je otázka, zda reakce na propad cen ropy nepřichází příliš pozdě. Studie Mezinárodního měnového fondu z roku 2014 upozorňuje na mnoho případů selhání zemí, které se snažily omezit svou závislost na produkci energií. Úspěšných pokusů naopak bylo podle MMF jen málo.
Zdroj: ČTK, Reuters