Skoro třetina Řeků si myslí, že po grexitu by bylo lépe

Zhruba 30 % Řeků si myslí, že po případném odchodu z eurozóny by bylo jejich vlasti lépe. To je skoro dvakrát více než před půl rokem, upozornila v pondělí řecká agentura pro výzkum veřejného mínění Public Issue.
Opak si podle květnového průzkumu myslí zhruba 47 % lidí, jejich počet ale od října 2015 klesl z tehdejších 70 % již o třetinu. Deziluzí trpí i zbylých 15 %, kteří se domnívají, že je úplně jedno, jakou měnou by se v zemi platilo. Jejich počet se proti situaci před půl rokem také zhruba zdvojnásobil z původních 7 %.
Řecký parlament v neděli schválil balík reformních zákonů, které jsou podmínkou pro čerpání dalších miliard eur ze záchranného programu. Součástí schválených opatření je i takzvaný korekční mechanismus, který v případě nedodržení plánovaných přebytkových rozpočtů automaticky provede výdajové škrty.
Podle řeckých médií stoupla daňová zátěž obyvatelstva natolik, že ročně každý plátce přijde zhruba o celý příjem za jeden měsíc, aby pokryl nároky státu. Vláda premiéra Alexise Tsiprase je pod tvrdou kritikou opozice, že navzdory slibům před volbami loni v lednu se podřídila mezinárodním věřitelům za ještě horších ekonomických podmínek než předchozí vlády.
Zdroj: ČTK