US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,16 %
KB-0,39 %
Erste+0,31 %

Tempo růstu zpracovatelského průmyslu v České republice stále zpomaluje

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Česku v květnu klesl na 53,3 bodu z dubnových 53,6 bodu, což značí už čtvrtý pokles v řadě.

Podle aktuálních výsledků průzkumu PMI od společnosti Markit se podnikatelské podmínky v české výrobě v květnu dále zlepšovaly, ale celkové tempo růstu opět zpomalilo. Výroba vzrostla nejpomaleji od července 2013, zatímco nové zakázky se stále zvyšovaly relativně mírným tempem i přes silnější nárůst exportu. Pozitivní byl další solidní nárůst zaměstnanosti v sektoru a nejrychlejší zvýšení rozpracovanosti za tři měsíce. Aktuální data taktéž poukázala na zvýšení cen vstupů poprvé v tomto roce, ovšem výrobní ceny výstupů opět klesly.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od společnosti Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. PMI poklesl čtvrtý měsíc v řadě, a to z 53,6 bodu v dubnu na 53,3 v květnu. Index vykázal nejpomalejší růst podnikatelských podmínek v české výrobě podruhé od července 2013.

Současná řada nepřetržitého růstu nicméně trvá již déle než tři roky, což je nejdelší sekvence za bezmála osm let. PMI se v posledním období navíc držel nad dlouhodobým trendem 52,9 bodu.

Objem nových zakázek v českém výrobním sektoru v květnu nadále rostl. Tempo expanze se ovšem málo změnilo od dubna a bylo jedno z nejslabších v aktuální řadě růstu, která trvá tři roky. Nové exportní zakázky vzrostly o něco rychleji než v dubnu, ale přesto jen mírně.

Růst výroby zpracovatelského sektoru České republiky v květnu zpomalil potřetí za čtyři měsíce a byl nejslabší od července 2013. Objem nedokončených prací ale vzrostl nejvyšším tempem za tři měsíce. Zásoby hotových výrobků dále klesly, ač jen nepatrně.

Výrobci v květnu nabírali nové pracovníky stále solidním tempem a dále se zvýšila i nákupní aktivita. Dodavatelský řetězec byl stále pod tlakem a průměrné lhůty dodávek se ostře protáhly.

Ceny, které čeští výrobci platí za vstupy, se v květnu zvýšily poté, co předtím klesly sedmkrát během osmi měsíců. Firmy obecně hlásily vyšší ceny oceli a plastů. Celkové tempo inflace však bylo v kontextu historických údajů slabé. Ceny výstupů mezitím klesly pátý měsíc v řadě, ač jen mírně.

"Index PMI v květnu klesl čtvrtý měsíc v řadě, což svědčilo zejména o dalším zpomalení růstu výroby. Vzhledem k tomu, že nové zakázky stále rostou pomalu, vypadá to, že v krátkodobém horizontu se i výroba bude zvyšovat jen mírným tempem. Rozpracovanost v sektoru ovšem nadále rostla, export se zvýšil nejrychleji za tři měsíce a firmy nepřestaly nabírat nové zaměstnance, což naznačuje, že úplný útlum sektoru zatím nehrozí. Aktuální průzkum také poukázal na první zvýšení cen vstupů v tomto roce," okomentoval zprávu Trevor Balchin, vedoucí ekonom u společnosti Markit a autor zpravodaje.

Zdroj: Markit

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně