Podle finálních dat expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu zpomalila

Finální data agentury Markit potvrdila předběžný údaj, podle něhož aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu mírně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na čtyřměsíční dno 51,5 bodu z 51,7 bodu v dubnu, jak předvídala i předběžná data. Jedná se o druhou nejslabší hodnotu od února 2015. V šesti sledovaných státech pokračuje expanze a ve Francii a Řecku naopak pokles. Nové zakázky do zahraničí v květnu zaznamenaly nejslabší výsledek za posledních 16 měsíců.
"Druhé čtvrtletí se zdá pomalejší než překvapivé první čtvrtletí tohoto roku. Nové zakázky sice rostou, ale poměrně pomalu. Firmy tak nejsou moc optimistické v budování nových kapacit a nabírání pracovníků," říká Dana Hájková, analytička České spořitelny.
Německo dosáhlo na čtyřměsíční maximum 52,1 bodu, přestože nenaplnilo předběžný údaj, který predikoval ještě lepší výsledek 52,4 bodu po dubnových 51,8 bodu. Dvouměsíční maximum zaznamenalo Nizozemsko, kde index vyskočil na 52,7 bodu, a nejlépe za poslední dva měsíce je na tom také Francie, která zaznamenala zpomalení tempa propadu, když se index vyšplhal na 48,4 bodu z 48 bodů v dubnu, tedy ještě o 0,1 bodu lepší výsledek, než očekávala předběžná data.
V Rakousku sektor expanduje stála stejným tempem, index stagnoval na dubnové hladině 52 bodů, naproti tomu Itálie vykázala tříměsíční minimum, když index klesl na 52,4 bodu, Španělsko spadlo na sedmiměsíční dno s hodnotou 51,8 bodu a Irsko se dokonce propadlo na 34měsíční dno, když index nečekaně spadl na 51,5 bodu. V pásmu kontrakce se stále nachází Řecko, které navíc v květnu vykázalo nejslabší výsledek za poslední tři měsíce, když index klesl na 48,4 bodu.
"Zpracovatelský průmysl eurozóny v květnu zůstal ve stavu blízkém stagnaci," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Neuspokojivý výkon zpracovatelského průmyslu podporuje obavy, že tempo hospodářského růstu v eurozóně ve druhém čtvrtletí po překvapivě dobrém začátku roku zesláblo," citovala jej agentura Reuters.
Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,3 procenta v závěru loňského roku. Analytici ale předpokládají, že ve druhém čtvrtletí hospodářský růst zpomalí a vrátí se k 0,3 procenta.
Evropská komise začátkem května snížila odhad celoročního růstu ekonomiky eurozóny na 1,6 procenta z dříve očekávaných 1,7 procenta.
Zdroj: ČTK, Bloomberg