Americké akcie ve středu smazaly úvodní ztráty a nakonec nepatrně zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodování výrazným poklesem, ztráty však postupně umazávaly a nakonec se jim podařilo uzavřít mírně v plusu. Náladu investorů podpořila hlavně zpráva, že zpracovatelský sektor v USA vzrostl podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM v květnu již třetí měsíc za sebou.
Dow stoupl o 0,01 % na 17 789,67 bodu, širší S&P 500 přidal 0,11 % na 2 099,33 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na 4 952,25 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,07 % na 14,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,839 %.
V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak telekomunikacím nebo technologiím.
Akcie výrobce sportovního oblečení Under Armour (-3,92 %) odepsaly bezmála čtyři procenta poté, co společnost v úterý večer zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky a zhoršila celoroční výhled tržeb. Firma nyní očekává, že na úrovni tržeb dosáhne za celý rok výsledku 4,93 miliardy USD, dosud počítala s pěti miliardami dolarů. Trh čeká 5,03 miliardy USD.
Nedařilo se ani akciím automobilky General Motors (-3,39 %), která oznámila, že jí prodeje v květnu v USA spadly meziročně o 18 % na 240 450 vozů. Celkové prodeje vozů v USA dosáhly anualizovaného počtu 17,45 milionu, uvedla televize CNBC. Loni v květnu prodeje dosáhly rekordní hodnoty 17,47 milionu anualizovaně. Prodeje Fordu (-2,82 %) klesly o šest procent na 235 997 vozů. Nižší prodeje byly ovlivněny faktem, že letos byl květen o dva prodejní dny kratší.
Výrazně zlevnily i akcie internetové firmy Yahoo! (-3,4 %) poté, co japonská SoftBank již v úterý večer oznámila, že plánuje prodat akcie čínského internetového prodejce Alibaba v hodnotě minimálně 7,9 miliardy dolarů. SoftBank má aktuálně v Alibabě podíl zhruba 32 %, po provedení této transakce by se měl podíl snížit na zhruba 28 %. Yahoo! v Alibabě rovněž drží významný podíl.
Zpevnily naopak akcie výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings (+6,62 %), který na trh poslal lepší než očekávané kvartální výsledky. Firma uvedla, že ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem 98 centů na akcii nad odhadem trhu 97 centů na akcii při tržbách 1,2 miliardy USD nad odhadem trhu 1,1 miliardy USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 51,3 bodu z 50,8 bodu v dubnu (odhad: 50,3 bodu).
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v květnu podle finálních dat společnosti Markit Economics klesl na 50,7 bodu z 50,8 bodu v dubnu, předběžná data počítala s poklesem na 50,5 bodu.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ponechala v aktuální prognóze výhled světové ekonomiky pro letošní rok beze změny. Stejně jako v únorové prognóze tak očekává expanzi světového hospodářství 3% tempem. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize z roku 2008.
- Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Ve středu o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.
- Americká centrální banka (Fed) mezi lety 2011 až 2015 zaznamenala více než 50 případů narušení kybernetické bezpečnosti. Některé z nich se interně označují jako špionáž. Vyplývá to z dokumentů Fedu, k nimž se dostala agentura Reuters. Pracovníci banky z mnoha těchto případů podezírají hackery nebo zpravodajce. Fed se odmítl k záležitosti vyjádřit.
- Automobilky Toyota Motor, Fiat Chrysler Automobiles, Volkswagen a Mitsubishi Motors stále prodávají nová vozidla s potenciálně závadnými airbagy, která bude časem nutné svolat ke kontrole. Podle agentury Reuters to ve středeční zprávě uvedl americký senátor za demokraty Bill Nelson.
- Ekonomika od dubna do poloviny května rostla na většině území Spojených států mírným tempem. Rychlejší růst brzdí řada skutečností, například nižší výdaje spotřebitelů nebo problémy ve zpracovatelském a energetickém sektoru. Inflační tlaky na většině území USA ve zmíněném období mírně vzrostly. Uvedla to ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha americká centrální banka.
- Nízké ceny ropy mají negativní dopad i na finanční situaci bank. Zisky amerických bank se v prvním čtvrtletí snížily meziročně o dvě procenta na 39,1 miliardy dolarů a bankám prudce stouply ztráty ze špatných úvěrů kvůli nárůstu nesplácených úvěrů pro energetický sektor. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Společnost Google chce odprodat svůj podíl v čínské firmě Lenovo. Nabízí k prodeji 371 milionů akcií Lenova v cenovém rozpětí 4,56-4,62 hongkongského dolaru za kus, od čehož si slibuje výdělek zhruba 218-221 milionů amerických dolarů.
- Apple hodlá na Tchaj-wanu vydat 30leté dluhopisy za miliardu dolarů.
- Credit Suisse zvyšuje doporučení na akcie Whole Foods na "outperform" z "neutral".
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Costco na "kupovat" z "neutral".
- Morgan Stanley snižuje doporučení na akcie Nike na "equal weight" z "overweight".
- Společnost Salesforce.com koupí firmu Demandware za 2,8 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou akcii Demandware zaplatí 75 USD, což představuje 56% prémii proti úterní závěrečné ceně.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
