OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR, potvrdila globální výhled

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,3 procenta. Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává tříprocentní růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize.
Růst české ekonomiky by měl v letošním roce navzdory zlepšené prognóze výrazně zpomalit z loňských 4,3 procenta. OECD dnes upozornila, že k loňskému hospodářskému růstu přispěla snaha dočerpat co nejvíce peněz z fondů Evropské unie.
OECD zlepšila rovněž odhad růstu české ekonomiky na příští rok, a to na 2,6 procenta z dříve předpokládaných 2,4 procenta. Českou ekonomiku by měla nadále podporovat spotřeba domácností, kterou tlačí vzhůru zlepšující se podmínky na trhu práce. Míra nezaměstnanosti by se měla dostat pod úroveň z období před příchodem světové finanční krize.
Organizace také předpověděla, že inflace v České republice letos zůstane nízká. Do konce příštího roku by se ale měla vyšplhat na dvě procenta, což je i cíl České národní banky (ČNB). Ta nyní využívá k podpoře ekonomiky a inflace devizové intervence, jejichž cílem je udržet kurz koruny blízko 27 Kč za euro.
Tempo růstu světové ekonomiky by podle OECD mělo v příštím roce zrychlit na 3,3 procenta. Organizace nicméně upozornila, že světové hospodářství se bude dál nacházet "v pasti nízkého růstu", pokud vlády nepodpoří ekonomiku strukturálními reformami a změnami v rozpočtové politice.
Slabý růst světové ekonomiky podle OECD znamená, že mladí lidé nemají k dispozici dostatek pracovních příležitostí a že staří lidé nemají zajištěnu zdravotní péči a důchody v takové míře, kterou očekávají. "Porušujeme sliby dané mladým i starým lidem. Politici proto musejí podniknout kroky, aby nás dostali z pasti nízkého růstu," řekla agentuře Reuters hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová.
Odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny OECD zlepšila na 1,6 procenta z dosud předpovídaných 1,4 procenta. Na příští rok dál počítá se zrychlením tempa růstu na 1,7 procenta.
OECD ale opět varovala před negativními ekonomickými důsledky možného odchodu Británie z Evropské unie. Poukázala ale také na rizika spojená s uprchlickou krizí.
Zdroj: ČTK
Aktuality
