US MARKETOtevírá za: 15 h 20 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Českým zemědělcům se nelíbí prodloužení protiruských sankcí

Prodloužení sankcí vůči Rusku, o kterých v úterý rozhodli velvyslanci zemí EU, se nelíbí Agrární komoře ČR. Nejvíce budou zasaženi zemědělci a zpracovatelé, řekl v úterý prezident komory Miroslav Toman.

Ministr zemědělství Marian Jurečka v reakci na Tomanův výrok řekl, že dokud se nedodržují podmínky mírových dohod pro východní Ukrajinu, není změna zahraniční politiky ČR a EU možná.

"Pokud nejsou dodržovány podmínky Minských dohod, pak bohužel není prostor pro změnu zahraniční politiky ČR a celé EU," řekl Jurečka. V názoru se tak rozchází s agrárníky, kteří po zrušení sankcí a obchodního embarga ze strany Ruska v nejlepším duchu proruské kolaborace dlouhodobě volají.

"Bohužel ani na opakované společné výzvy naše, zemí V4 i dalších zemí není brán zřetel, a tak se potýkáme s každodenními problémy, jako je propad cen, hromadění zásob, či ohrožení pracovních míst, které nechtějí naši politici vnímat," řekl prezident komory Toman. Podle něj se bude ruský trh stále více uzavírat. "Ke všem dopadům je tedy nutné připočíst i zmaření vynaloženého úsilí a investic, které byly do roku 2014 vloženy do vstupu firem na ruský trh," dodal.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý nepovažuje sankce za efektivní. "Potvrzují se má slova, téměř dva roky trvající sankce vůči Rusku nejsou účinné, nezaznamenal jsem žádnou změnu zahraniční politiky Ruska a prezidenta Putina a prodloužení platnosti sankcí o půl roku na tom nic nezmění," řekl někdejší člen KSČ, později bankéř u Goldman Sachs. Podle něj se snaží komora eliminovat dopady sankcí na firmy a otevírá nové trhy, jako jsou Írán, Kuba, Turecko a Indonésie. Podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy ČR Milana Mostýna je Rusko pro české exportéry dlouhodobě nejzajímavější destinací. "Firmy by ve vztahu k ní potřebovaly předvídatelnost větší než jen šest měsíců," dodal.

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy obchod mezi ČR a Ruskem proti rokům 2012 a 2013, kdy byl na maximu, propadl. Za první letošní čtyři měsíce to bylo oproti roku 2012 o 41 procent. Celkový zahraniční obchod ČR je ale ve srovnání s rokem 2012 vyšší. "Český zahraniční obchod sankce v celkovém pohledu nijak zásadně nezasáhly. Část firem, které obchodují s Ruskem, se dokázaly přeorientovat, ta zbývající část nezodpovídá za tak velkou část objemu našeho zahraničního obchodu, aby se to projevilo v celkových datech," řekl ČTK. Prodloužení sankcí bude mít podle něj slabší dopad než jejich zavedení, a nemělo by se významně na českém zahraničním obchodu projevit.

Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Formálně by krok měli v pátek potvrdit ministři zahraničí zemí EU za předpokladu, že na poslední chvíli nevznese námitky francouzský parlament.

Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých typů výrobků, přijala EU v roce 2014 v reakci na ruský postup v ukrajinské krizi. Jejich trvání unie spojuje s plným prosazením loňských mírových dohod z Minska. Rusko reagovalo svými vlastními sankcemi na dovoz nejrůznějšího spotřebitelského zboží z EU.

Zdroj: ČTK

Česká republikaRuskoZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika