Mongolsko volí parlament, pozornost se soustřeďuje na ekonomiku

Mongolští voliči ve středu rozhodují o složení nového parlamentu, jehož poslance čeká nelehký úkol, podpořit hospodářský růst a zúročit obrovské, zatím téměř nevyužívané nerostné zdroje. Vládnoucí Demokratická strana by podle průzkumů mohla v zákonodárném sboru přijít o většinu. Výsledky voleb se očekávají ve čtvrtek.
Agentura Reuters označila třímilionové Mongolsko za oázu demokracie v regionu, obklopenou režimy jedné strany. Politická transformace po nenásilné revoluci v roce 1990 se stala velkým lákadlem pro zahraniční investory, kteří mají zájem o bohaté minerální zdroje. Těžební boom začal už v letech 2010 až 2012.
Náhlé zpomalení ekonomiky v roce 2012 vyvolalo v Mongolsku spory ohledně role globálních těžařských firem, jako je Rio Tinto. Ta minulý měsíc nakonec schválila plán v objemu 5,3 miliardy dolarů na rozšíření jednoho z největších měděných dolů na světě Ojú Tolgoj.
Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že mongolská ekonomika v letošním roce vykáže růst pouze 0,4 %. V roce 2011 růst činil 17,5 %.
Předvolební průzkumy naznačují, že voliči po čtyřech letech zpomalování hospodářského růstu za vlády Demokratické strany pravděpodobně dají více křesel v 76členném parlamentu Mongolské lidové straně, která zemi vládla v letech 2008 až 2012.
Stabilita za vlády Mongolské lidové strany přitáhla do země zahraniční firmy. V následujícím období ale klesla poptávka po uhlí a mědi v Číně, s čímž se mongolská ekonomika těžko vyrovnává.
Zdroj: ČTK