Evropská komise navrhla nepokutovat Portugalsko a Španělsko kvůli vysokým deficitům

Evropská komise ve středu doporučila členským zemím Evropské unie nepokutovat Španělsko a Portugalsko kvůli tomu, že se tyto země v minulých letech jenom málo snažily snížit své rozpočtové deficity. Novinářům to ve středu řekli místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis a eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem ale vyjádřil s tímto postojem komise nespokojenost.
Portugalsko by svůj nadměrný schodek mělo pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) dostat letos a Španělsko nejpozději v roce 2018, tedy tak, jak už se obě země zavázaly, uvedla zároveň komise s tím, že to jsou realistické cíle.
"Jde v první řadě o budoucnost. Španělsko a Portugalsko stále čelí náročným úkolům. Obě země musejí vrátit svou rozpočtovou politiku na původní dráhu a posílit snahy o strukturální reformy," řekl Dombrovskis. Madrid i Lisabon se podle něj nyní v žádosti o snížení pokuty právě k tomuto zavázaly, a komise proto bude sledovat, jaká z toho budou plynout konkrétní opatření. V obou zemích je navíc stále velmi složitá vnitropolitická situace.
Když unijní členské země 12. července rozhodly, že Portugalsko a Španělsko rozpočtová pravidla skutečně porušily, měla komise 20 dní na předložení konkrétního návrhu trestu. Pokuta se přitom mohla vyšplhat až na 0,2 % HDP, což by bylo až 2,2 miliardy eur v případě Španělska a asi 360 milionů eur v případě Portugalska.
Dijsselbloem uvedl, že ho doporučení Evropské komise zklamalo. "Je neuspokojivé, že zjištění, podle kterého Španělsko a Portugalsko nepodnikly účinné kroky ke konsolidaci svých rozpočtů, nemá žádné důsledky," prohlásil. Dodal, že počká, až komise své rozhodnutí objasní, a že bude o této záležitosti diskutovat s ostatními členskými zeměmi eurozóny.
Španělsko mělo loni deficit 5,1 % HDP místo očekávané úrovně 4,2 %, zatímco Portugalsko mělo schodek 4,4 % místo 2,5 % HDP.
Portugalska se procedura uplatňovaná v případě nadměrného schodku týká už od prosince 2009. V červnu 2013 mu bylo doporučeno odstranit nadměrný deficit nejpozději do konce roku 2015. Španělsko je v podobné situaci od dubna 2009. V červnu 2013 dostal Madrid doporučení nadměrný schodek odstranit nejpozději do konce roku 2016. Nyní tedy Portugalci dostali rok navíc a Španělé roky dva.
Evropská komise ve středu nerozhodovala o dalším způsobu, jak mohou být země potrestány, tedy o možnosti zastavení peněz z evropských strukturálních fondů. Toto rozhodnutí padne až po konzultaci s Evropským parlamentem. Dombrovskis ale poznamenal, že se na něj bude třeba dívat s ohledem na dnešní postup.
Zdroj: ČTK
Aktuality
