ECB: Rozhodnutí Britů odejít z EU zvýšilo ekonomická rizika, na posouzení konkrétních dopadů je ale brzy

Výsledek červnového britského referenda, ve kterém se většina obyvatel Spojeného království vyslovila pro odchod své země z Evropské unie, zvýšil ekonomická rizika. Na to, aby bylo možno objektivně posoudit dopady této události na evropské ekonomiky, je ale ještě brzy. Podle zápisu z červencového zasedání Evropské centrální banky (ECB) se na takovém postoji shodují její členové. Zasedání ECB se konalo 20. a 21. července, referendum o brexitu se uskutečnilo 23. června.
Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, se guvernér ECB Mario Draghi více než brexitu věnoval špatným úvěrům evropských bank.
Eurozóna je podle Dragiho ekonomikou, která přímo stojí na bankách, a je proto nezbytně nutné, aby byl evropský bankovní sektor zdravý. Šéf ECB řekl, že problémem finančních domů dnes není jejich kapitálová vybavenost, ale slabá ziskovost, kterou srážejí mimo jiné právě špatné úvěry. "Špatné úvěry kolidují s naší měnovou politikou," prohlásil Draghi s tím, že velký podíl špatných úvěrů v portfoliích bank snižuje schopnost finančních domů poskytovat úvěry podnikům a domácnostem.
Trhy stále spekulují o možném navýšení programu kvantitativního uvolňování. Většina představitelů ECB zatím spíše dávala najevo, že je potřeba vyčkat, jaký efekt budou mít současná opatření. Přesto hlavní ekonom Peter Praet uvedl, že inflace v eurozóně stále postrádá věrohodný růstový potenciál. Červencová inflace v eurozóně dosáhla 0,2 % meziročně poté, co v červnu činila 0,1 %.
"Pro ECB je v tuto chvíli obtížné odhadnout a kvantifikovat dopady brexitu na ekonomiku, mimo jiné proto, že nejsou známy budoucí obchodní podmínky mezi Velkou Británií a EU. ECB bude odhadovat dopady brexitu na ekonomiku eurozóny ve svém výhledu nejdříve v září. Pokud by bylo potřeba z důvodu brexitu uvolnit měnovou politiku, ECB by tak zřejmě učinila nejdříve na podzim," uvedla po červencovém zasedání ECB Jana Urbánková, analytička České spořitelny.
Zdroj: ČTK, CNBC