GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila

Spotřebitelská důvěra v Německu se v závěru léta navzdory některým negativním vlivům nečekaně zlepšila. Její ukazatel vystoupil na nejvyšší úroveň za posledních 15 let, ukázaly páteční výsledky měsíčního průzkumu společnosti GfK. Náladu spotřebitelů v největší evropské ekonomice přitom ještě před měsícem negativně ovlivňovalo rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.
Index nálady německých spotřebitelů pro září stoupl na 10,2 bodu ze srpnové úrovně 10 bodů, a dostal se tak nejvýše od loňského června. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali další pokles na 9,9 bodu. Výše byl index GfK, který je založen na průzkumu mezi zhruba 2 000 Němci, už jen v říjnu 2001.
"Zdá se, že britské rozhodnutí odejít z EU způsobilo mezi německými spotřebiteli pouze dočasnou nejistotu," uvedl ke zprávě pracovník GfK Rolf Bürkl. Index očekávání osobních příjmů vzrostl o více než osm bodů na 58,3 bodu a byl druhý nejvyšší v historii tohoto zjišťování. Výrazně se zvýšila rovněž ochota k nákupům.
Údaje GfK naznačují, že největší evropskou ekonomiku budou dále podporovat spotřební výdaje. "Chuť Němců nakupovat zůstává navzdory brexitu a hrozbám teroru nenarušená," konstatoval Bürkl.
Podnikatelská nálada v Německu se naopak tento měsíc nečekaně zhoršila a index nálady, který měří mnichovský ústav Ifo, klesl nejníže od prosince 2014. Podnikatelé jsou po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii méně optimističtí a hodnotí hůře svou současnou i budoucí situaci.
Německá ekonomika loni vzrostla o 1,7 %. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 % a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda v dubnu předpověděla, že letos by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni, odhad růstu na příští rok ale snížila na 1,5 % z dříve předpokládaných 1,8 %.
Zdroj: ČTK