Růst britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí i podle zpřesněných dat zrychlil na 0,6 % mezikvartálně

Ekonomika Spojeného království ve druhém čtvrtletí letošního roku i podle zpřesněných dat zrychlila mezikvartální růst na 0,6 % z 0,4 %. Meziroční tempo růstu se zvýšilo na 2,2 % z 2 % v prvním čtvrtletí. Rychlý odhad v pátek potvrdil britský statistický úřad.
Ekonomiku nadále táhly výdaje domácností, které se zvýšily o 0,9 % a meziročně byly vyšší o tři procenta. Byl to jejich nejsilnější růst od finanční krize, uvedla agentura Reuters. Spotřební výdaje přitom zůstaly velmi silné i po červnovém referendu, v němž se většina Britů vyslovila pro odchod své země z Evropské unie, a minulý měsíc rostly nejvyšším červencovým tempem za 14 let.
Růst povzbudilo i překvapivé mezičtvrtletní zvýšení firemních investic. Vládní výdaje naproti tomu mírně klesly.
Hodnota firemních investic v Británii ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů meziročně klesla o 0,8 %, čekal se výraznější pokles o 1,4 % po 0,8% snížení v prvním kvartálu. Proti prvnímu čtvrtletí se hodnota firemních investic zvýšila o 0,5 % při očekávání 0,8% poklesu po 0,6% snížení v prvních třech měsících roku.
Data tak ukazují, že firmy působící v Británii po červnovém odhlasování brexitu nejsou tak skeptické, jak se očekávalo.
Na straně produkce ekonomiku podpořila hlavně průmyslová výroba. Ta ve druhém čtvrtletí stoupla proti předchozím třem měsícům o 2,1 %, tedy nejprudším tempem od roku 1999.
"Naše průzkumy, které zahrnují období do referenda a bezprostředně po něm, dosud nijak nenaznačují, že by investice nebo HDP výrazněji ovlivnila nejistota (kolem brexitu)," uvedl hlavní ekonom statistického úřadu Joe Grice.
Solidní růstové tempo se ale kvůli takzvanému brexitu nemusí ve zbývající části roku udržet. Většina ekonomů, které oslovila agentura Reuters, i přes příznivé údaje z období po referendu očekává, že britská ekonomika v dalších čtvrtletích výrazně oslabí a zřejmě sklouzne do recese.
Britové odchod své země z EU odhlasovali v referendu 23. června. Bezprostředně po hlasování se propadly ukazatele spotřebitelské a podnikatelské důvěry, první červencové údaje z reálné ekonomiky ale překonaly očekávání a spotřebitelská důvěra tento měsíc výrazně ožila.
Britská centrální banka minulý měsíc ve snaze zmírnit negativní hospodářské dopady brexitu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 %.
Zdroj: FXstreet.com, ČTK