USA: Srpnová inflace mírně překonala očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu zvýšily o 0,2 %, zatímco v červenci stagnovaly. Oznámilo to v pátek tamní ministerstvo práce. Růst je rychlejší, než očekávali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadli na 0,1 %.
Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se ceny zvýšily o 0,3 %, což je nejvíce od letošního února. Zvyšovaly se především ceny léků a zdravotnických služeb. Pokles cen benzinu v srpnu zpomalil na 0,9 % z červencových 4,7 %.
V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny v srpnu zvýšily o 1,1 %. Tempo růstu tak zrychlilo z červencových 0,8 %. Meziroční míra inflace ale stále zaostává za 2% cílem americké centrální banky.
Centrální banka bude příští týden jednat o nastavení měnové politiky. Analytici předpokládají, že vzhledem k některým neuspokojivým údajům o vývoji ekonomiky Fed opět ponechá úrokové sazby beze změny.
Centrální banka loni v prosinci přikročila ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst držela zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ji ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
"Z hlediska politiky Fedu jde o údaje, které jdou ve směru růstu sazeb. K tomu ale s velkou pravděpodobností na zářijovém zasedání nedojde. Fed si bude pravděpodobně ještě chtít počkat na další data z americké ekonomiky a výsledky prezidentských voleb. Navíc centrální banka USA sleduje primárně PCE inflaci, která je nižší než CPI inflace (CPI a PCE inflace se liší ve složení koše a v některých váhách)," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
Vývoj inflace v USA (meziročně)
Vývoj inflace v USA (meziměsíčně)
Vývoj jádrové inflace v USA (meziročně)
Vývoj jádrové inflace v USA (meziměsíčně)
Zdroj: ČTK, Reuters