Evropské burzy výrazně ztrácejí, akcie Deutsche Bank jsou na historickém minimu

Evropské akciové trhy v pondělí nenavázaly na růst z minulého týdne a dopoledne klesly až na tříměsíční minima. Britský index FTSE 100 před polednem ztrácel 1,1 %, francouzský CAC 40 klesal o 1,65 % a německý DAX padal o 1,47 %, když jej stahoval zejména finanční sektor. Výrazný propad zaznamenaly cenné papíry Deutsche Bank, jež před polednem ztrácely více než 5,5 % poté, co Angela Merkelová odmítla, že by vláda Německa zvažovala finanční pomoc bance, které hrozí, že bude muset přikročit k navýšení svého kapitálu.
Americké ministerstvo spravedlnosti v polovině září oznámilo, že po Deutsche Bank požaduje, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Deutsche Bank uvedla, že takto vysokou částku zaplatit nehodlá.
Deutsche Bank původně předpokládala, že americké ministerstvo spravedlnosti bude požadovat maximálně tři miliardy dolarů. Banka se už teď potýká se špatnými hospodářskými výsledky a podle analytiků by mohla být nucena přikročit ke zvýšení kapitálu či prodeji některých aktiv.
Rozhovory o urovnání pravděpodobně potrvají několik měsíců. Pokud by Deutsche Bank nakonec skutečně musela zaplatit 14 miliard dolarů, znamenalo by to značnou zátěž pro její finance a zřejmě by to vedlo k dalšímu poklesu důvěry investorů.
"Pokud by konečný účet činil pět miliard eur nebo více, pak už by se Deutsche Bank zvyšování kapitálu nedokázala vyhnout," řekl agentuře Reuters analytik bankovního sektoru Ingo Frommen z bankovní společnosti LBBW.
Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí vyšetřovaných americkými úřady kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.
V roce 2014 například ministerstvo spravedlnosti vyzvalo americkou banku Citigroup, aby za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatila 12 miliard dolarů. Nakonec se obě strany dohodly na částce sedm miliard dolarů. Doposud největší částku za urovnání tohoto typu obvinění zaplatila Bank of America, a to 16,55 miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
