Jak se stát úspěšným traderem? Naslouchejte svému tělu

Co z obyčejného člověka dokáže udělat úspěšného obchodníka? Znalost tajů technické a fundamentální analýzy? Umění číst trhy? Faktor štěstí? Nebo snad něco úplně jiného?
"Když jsem obchodoval na Wall Street, vždy jsem cítil, že je za tím něco více. Byly zkrátka chvíle, kdy jsem věděl, že obchody, které uzavírám, jsou dobré," vzpomíná bývalý trader John Coates, který v druhé polovině 90. let působil v divizích obchodování s fixně úročenými aktivy v bankách Goldman Sachs a Deutsche Bank.
Poté, co se Coates rozhodl vyměnit trading na Wall Street za akademickou kariéru, již coby vysokoškolský profesor rozvinul teorii, podle níž úspěch v obchodování na trzích souvisí se schopností obchodníků vnímat jisté vnitřní tělesné signály.
Mocná zbraň jménem intuice
V knize Hodina mezi psem a vlkem: Jak podstupování rizika mění naše tělo a mysl z roku 2013 Coates jako jeden z dokladů své teorie uvádí to, že známý americký investor maďarského původu George Soros v době, kdy aktivně spravoval svůj hedgeový fond, vždy údajně zpozorněl ve chvíli, kdy mu začala vystřelovat bolest do zad. Soros to prý považoval za znamení, že s jeho portfoliem není vše v pořádku.
Coates také spolupracoval s 18 tradery, kteří byli zodpovědní za vysokofrekvenční obchodování s dluhopisovými futures a dalšími investičními nástroji. Zajímalo ho, zda dokáží bez jakýchkoli pomůcek a dotyku svého těla odhadnout, jaká je jejich aktuální tepová frekvence. Jejich odhady poté srovnával s odhady 48 mužů, kteří s vysokofrekvenčním obchodováním nikdy nepřišli do kontaktu. Výsledek zkoumání byl jednoznačný - výrazně vyšší míru přesnosti vykazovaly odhady obchodníků, přičemž přesnost odhadů byla tím vyšší, čím lepší byly obchodní úspěchy traderů a čím delší byla jejich kariéra.
Tento měsíc vydala skupina britských a australských univerzitních profesorů studii, která se Coatesovu teorii pokusila potvrdit či vyvrátit. Bruce S. McEwen, profesor na Rockefellerově univerzitě, který se dlouhodobě věnuje zkoumání vlivu působení stresu na funkce mozku a je jedním z autorů nové studie, potvrzuje, že Coatesovy závěry se ukázaly být pravdivé, byť není možné tento fenomén vysvětlit jedním univerzálním pravidlem.
"Většina traderů potvrzuje, že se při vyhledávání potenciálně ziskových obchodů řídí mimo jiné tím, co jim říká jejich tělo. Zjednodušeně řečeno, při vybírání z několika možností berou v potaz změny tepu nebo pocity jako hlad či bolest. A náš nynější výzkum potvrdil, že takzvané vnitřní pocity skutečně nejsou jen mýtem," píší autoři studie.
Zdroj: New York Times
Aktuality
