US MARKETOtevírá za: 10 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Třetí Debatu Clintonové s Trumpem opět provázelo vzájemné obviňování

Ani třetí a poslední debata amerických prezidentských kandidátů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové se neobešla bez vzájemného obviňování. Clintonová svého republikánského soka jako případného prezidenta přirovnala k možné loutce ruské hlavy státu Vladimira Putina. Trump zase demokratickou rivalku obvinil z toho, že chce otevřít americké hranice přistěhovalcům a že stojí za obviněními ze sexuálního obtěžování, které proti němu vzneslo několik žen. Miliardář během rozpravy nesdělil, zda v případě prohry uzná výsledky.

"Řeknu to, až to přijde. Zatím vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu," řekl realitní magnát. Jeho přístup označila Clintonová za děsivý. Téma manipulace otevřel Trump několikrát, v této souvislosti hovořil nejen o volbách, ale i o podvodné kampani demokratky, svých sexuálních obviněních či o nadaci Clintonových. Hillary Clintonová nařčení odmítla a prohlásila, že Trump o podvodech mluví vždy, když prohrává.

Ačkoli debata začala poklidně, brzy se oba kandidáti dostali do sporu o to, zda Rusko ovlivňuje průběh voleb. Podle Trumpa o tom neexistuje důkaz, pokud by tomu tak ale bylo, tak vměšování Moskvy i dalších zemí odsuzuje. Putina pak označil za toho, kdo opakovaně Clintonovou přechytračil. Ta varovala, že Kreml chce za amerického prezidenta nejraději loutku.

Vyhrocená diskuze se týkala i přistěhovalectví. Clintonová podle Trumpa chce otevřít hranice, přes které budou proudit kriminálníci i drogy. Clintonová to odmítla a prohlásila, že je pro kontrolu hranic a v omezené míře také pro na hranici s Mexikem, ale jen na skutečně potřebných částech pomezí. Trump chce plot podél celé hranice s Mexikem.

Clintonová také kritizovala Trumpův plán vyhostit nelegální přistěhovalce, neboť by to znamenalo masivní nasazení bezpečnostních sborů, které by musely pročesat USA křížem krážem a chodit od domu k domu, aby imigranty našly. Přistěhovalce bez dokladů, kteří již v Americe pracují, pak označila za ekonomický přínos.

Oba kandidáti se neshodli ani v otázce obranné politiky. Trump totiž odmítá, aby USA platily obranu bohatým zemím jako Japonsku, Saúdské Arábii či Německu. Škrty v této oblasti podle magnáta uvolní finance pro podporu amerického hospodářství. To chce povzbudit i rozsáhlým snížením daní.

Republikán chce jako prezident znovu vyjednat některé obchodní dohody. Jako příklad zmínil dohodu NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu), která byla podepsána za někdejšího prezidenta Billa Clintona, manžela nynější kandidátky. Smlouvu označil za vůbec nejhorší a dodal, že kvůli ní přišla Amerika na úkor Mexika a dalších zemí o bezpočet pracovních míst.

Clintonová potenciál ekonomického růstu vidí v investicích do čistých zdrojů energie a školství. V případě svého zvolení přislíbila plán pro podporu tvorby nových pracovních míst, který bude svým rozsahem největší od druhé světové války.

V závěru debaty kandidáti hovořili o situaci v Sýrii a Iráku. Clintonová ocenila irácké vládní síly za to, že přikročily k dobývání Mosulu. Po jeho očekávaném získání by ráda, aby se koalice zaměřila na ústřední pozice radikálního hnutí Islámský stát v sousední Sýrii. Trump svůj plán proti IS s odkazem na moment překvapení neupřesnil, varoval ale před zapojením do bojů v Sýrii či před sesazením syrského prezidenta Bašára Asada, který spolu se spojeneckým Ruskem stojí proti islamistům.

Zdroj: ČTK

Donald TrumpHillary ClintonováPolitikaSpojené státy americké (USA)Volby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika