Průzkum: Češi spoří jinak, než považují za výhodné

Češi spoří jinak, než považují za výhodné. Za jednoznačně nejvýhodnější způsob investice a zhodnocení peněz považují nemovitosti, uvedlo je 48 % dotázaných. Přes 90 % respondentů však sdělilo, že si koupi bytu nebo domu coby investici nemůže dovolit. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS mezi tisícovkou respondentů pro společnost Golden Gate CZ.
Na druhém místě jsou drahé kovy, které nyní považuje za výhodnou investici 15 % lidí. Častěji jsou to ti, kteří do drahých kovů již investují. Fyzicky je však podle průzkumu vlastní v jakékoli podobě jen 5 % Čechů. Ještě před dvěma lety však podle statistik Golden Gate CZ vlastnila zlato nebo stříbro pouze dvě až tři procenta lidí.
Třetí nejvýhodnější investicí jsou podle respondentů srpnového průzkumu akcie, dluhopisy a podílové fondy s 13 %. Stejné množství lidí do nich také opravdu investuje. Stavební spoření považuje za výhodné devět procent respondentů, přičemž tímto způsobem spoří trojnásobek Čechů, jako svůj spořicí produkt je uvedlo 33 % lidí.
Penzijní připojištění považuje za výhodné jen sedm procent lidí, ale až polovina respondentů průzkumu toto spoření reálně využívá. Častěji jsou to lidé v předdůchodovém věku od 55 do 64 let. Spořicí účet považuje za výhodný jen šest procent oslovených, preferují ho spíše ženy, přitom jej využívá 38 % Čechů.
"Průzkum ukázal, jak výrazný je u nás rozpor ve vnímání výhodnosti spoření a reálného výběru spořicích produktů. Konzervativní způsoby spoření, jako jsou stavební spoření nebo spořicí účet, samozřejmě ještě dobíhají z minulosti. Přesto z těchto dat vyplývá i to, že si Češi uvědomují zásadní proměny finančního trhu a začínají přemýšlet jinak," komentoval výsledky předseda představenstva Golden Gate CZ Vladimír Brůna.
Ti, kteří mají pocit, že se v produktech orientují, považují za výhodný způsob zhodnocení peněz vedle nemovitostí také právě investice do akcií. Využívané způsoby spoření a investic souvisejí s tím, jak se lidé v daných produktech orientují, a tedy i se vzděláním a příjmem domácnosti.
Ve spořicích a investičních produktech se orientuje třetina Čechů, z toho tři procenta velmi dobře. Lepší orientaci deklarují muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a také ti s příjmem domácnosti přes 40 000 Kč.
Největší podíl lidí, téměř 42 %, si spoří mezi 500 a 2 000 Kč měsíčně. Nad 3 000 Kč měsíčně si častěji odkládají lidé, kteří se ve spořicích a investičních produktech alespoň trochu orientují, více než 5 000 Kč měsíčně spoří častěji muži než ženy. Do 500 Kč si častěji odkládají lidé, kteří si spoří hlavně na důchod a častěji ženy než muži. Obvykle jsou to ti, kteří se v produktech vůbec neorientují a za hlavní účel spoření považují důchod.
Zdroj: ČTK
Aktuality
