US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,43 %
NASDAQ-0,94 %
DOW JONES-0,36 %
PX+0,08 %
ČEZ-2,15 %
NVIDIA-0,26 %

Polský plynárenský koncern PGNiG žaluje EK kvůli plynovodu OPAL

Polská plynárenská skupina PGNiG podala žalobu na Evropskou komisi (EK) ohledně jejího rozhodnutí umožnit ruské společnosti Gazprom rozšířit kapacitu plynovodu OPAL v Německu. Firma to v pondělí uvedla na svém webu. Komisi vyčítá, že poškodila její zájmy a že tímto rozhodnutím porušila pravidla, jimiž se evropský trh s plynem řídí. Firma rovněž kritizuje, že detaily tohoto rozhodnutí nebyly oficiálně zveřejněny.

Redakce IW
Redakce IW
5. 12. 2016 | 19:13
Zemní plyn

Stížnost PGNiG přichází po schůzce vrcholných představitelů Polska a Ukrajiny, která se konala minulý týden ve Varšavě. Tam se jednající strany dohodly na společném postupu v této záležitosti. Polsko pokrývá většinu své spotřeby plynu dovozem z Ruska. Rozhodnutí EK umožnit rozšíření kapacity plynovodu OPAL na německém území potenciálně vyřazuje Polsko a Ukrajinu jako tranzitní země. Současná polská vláda spatřuje ve spolupráci mezi Ruskem a Německem s vynecháním Polska existenční ohrožení.

"Chceme, aby toto rozhodnutí Evropské komise bylo zrušeno," uvedl výkonný ředitel PGNiG Piotr Woźniak. Dodal, že žalobu podala německá dceřiná společnost firmy u Soudního dvora Evropské unie 4. prosince.

Mluvčí EK uvedla, že komise vzala stížnost na vědomí a že detaily svého rozhodnutí uveřejní po obdržení souhlasu ze strany německých regulátorů a dotčených firem, protože jde o obchodně citlivou informaci.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Evropská uniePolskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie