Evropské trhy se v pondělí na směru neshodly, italská BMPS se propadla o 11 %

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně. Investoři vyhodnocovali dopolední údaje z Německa a očekávali večerní vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 017,16 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,22 % na 4 822,77 bodu a německý index DAX stoupl o 0,2 % na 11 426,70 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 359,59 bodu, když jej dolů táhl zejména sektor základních materiálů. Ten negativně zareagoval na zprávu Čínské akademie sociálních věd (CASS) o předpokládaném růstu HDP Číny v roce 2017. Hrubý domácí produkt Číny se podle CASS v příštím roce zvýší o 6,5 %. Růst ekonomiky tak podle CASS zvolní ze 6,7 %, což je očekávaný výsledek za tento rok, a jeho tempo bude nejnižší za více než čtvrt století.
Z jednotlivých titulů výrazný propad zažila italská banka Monte dei Paschi di Siena (-11,04 %). Ta potřebuje do konce letošního roku navýšit kapitál o pět miliard eur a podle posledních zpráv tlačí na drobné investory, kteří vlastní její dluhopisy v (teoretické) hodnotě 2,1 miliardy eur, aby tyto dluhopisy přeměnili na kapitál.
Nedařilo se ani německé Deutsche Bank, která přišla o 4,46 %. Největší německá banka je však údajně blízko urovnání sporu o hypotéky s USA. Ve výsledku by údajně měla zaplatit mnohem méně než dříve ze strany USA požadovaných 14 miliard dolarů.
Z ekonomických dat byla v úvodu týdne nejzajímavější listopadová podnikatelská důvěra v Německu. Index podnikatelské důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba sedmi tisícovkami německých firem, v prosinci vzrostl na 111 bodů z listopadových 110,4 bodu, což znamená, že se drží nejvýše za dva a půl roku. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou i nadále optimističtí ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky, a to navzdory rostoucí politické nejistotě v Evropě.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Irsko obvinilo Evropskou komisi (EK), že v otázce daní pro americkou společnost Apple překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity členské země. Dublin tak reaguje na srpnové rozhodnutí, v němž komise uvedla, že Irsko firmu Apple řadu let daňově zvýhodňovalo. Podle pondělního sdělení agentury Reuters to vyplývá z právních argumentů, které Irsko a Apple předložily jako základ pro své odvolání. Irsko v nich také tvrdí, že EK své rozhodnutí dostatečně nezdůvodnila. Apple se tento týden hodlá odvolat.
- Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
- Írán dokončil jednání o nákupu stovky letadel od evropského výrobce Airbus. Agentuře Reuters to v pondělí řekl jeden z představitelů íránské vlády. Příslušná dohoda by podle něj měla být podepsána v nejbližší době a první letoun by měl Airbus dodat v polovině ledna. Hodnota zakázky podle firmy dosáhne bezmála deseti miliard dolarů (258 miliard Kč).
- Podnikatelská důvěra v Německu v listopadu zůstala na nejvyšší úrovni od dubna 2014. Vyplývá to z průzkumu institutu Ifo. Index podnikatelské důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba sedmi tisícovkami německých firem, v prosinci vzrostl na 111 bodů z listopadových 110,4 bodu. Analytici očekávali růst na 110,6 bodu. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou i nadále optimističtí ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky, a to navzdory rostoucí politické nejistotě v Evropě.
- Ukrajina se rozhodla zestátnit svůj největší finanční ústav PrivatBank, který v posledních měsících čelí finančním problémům. Tamní vláda v pondělí uvedla, že banka je insolventní a že její přechod do státního vlastnictví je jediným způsobem, jak ochránit peníze 20 milionů Ukrajinců a odvrátit rizika pro finanční systém. Drtivou většinu úvěrů banka poskytla firmám kolem dvou bohatých Ukrajinců, kteří jsou zároveň vlastníky banky, uvedla agentura Reuters.
- Stavební produkce v eurozóně v říjnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 % po poklesu o 0,9 % v září. Meziročně se výroba zvýšila o 2,2 % po záŕijových +1,8 %.
- Problémová italská banka Monte dei Paschi di Siena, která potřebuje do konce letošního roku navýšit kapitál o pět miliard eur, tlačí na drobné investory, kteří vlastní její dluhopisy v (teoretické) hodnotě 2,1 miliardy eur, aby tyto dluhopisy přeměnili na kapitál. To by pro investory bylo nepříjemné, protože banka potřebuje odepsat špatné úvěry.
- Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal novelu zákona o platebním styku, která bankám mimo jiné ukládá povinnost ještě více informovat klienty o požadovaných poplatcích. Budou také muset nabízet základní platební účet za přiměřenou cenu.
- Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 22. prosince nechá sazby na minimech a oznámí pokračování režimu devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zajímavé bude podle analytiků, jak se bankovní rada postaví k sílící inflaci. Ta byla v listopadu výrazně nad odhady centrální banky.
- Slovensko jen pomalu začalo čerpat peníze z evropských fondů, které má vyčleněny na roky 2014 až 2020. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva financí. Pokles využití fondů EU proti loňsku, kdy Slovensko ještě čerpalo peníze na projekty z předchozího sedmiletého rozpočtového období unie, se patrně odrazí na vývoji slovenské ekonomiky.
- Utečencům se v Německu nedaří nalézt práci, zatím ji získalo jen 34 000, dalších 400 000 stále hledá. Spíše než uprchlíkům se díky jejich příchodu daří nalézt práci domácím. V činnostech spojených s integrací příchozích našlo nové zaměstnání zhruba 50 000 Němců, napsal server Spiegel Online.
- Rusko: Míra nezaměstnanosti v listopadu zůstala na 5,4 %.
- Zaměstnancům energetické společnosti ČEZ v příštím roce vzrostou mzdy. Počítá s tím dodatek kolektivní smlouvy, na kterém se vedení firmy dohodlo s odboráři. ČTK to v pondělí řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dohoda se podle něj týká mateřské společnosti ČEZ, která zaměstnává zhruba 5 500 lidí. Dceřiné firmy ČEZ jednaly o mzdách zvlášť, upozornil mluvčí. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 26 000 lidí.
- Nová černohorská vláda chystá tvrdá úsporná opatření, mezi nimiž budou například snížení platů veřejných činitelů nebo menších dávek pro matky s více dětmi. Na těchto opatřeních se kabinet dohodl na nedělním zasedání, informoval v pondělí server Analitika.
- Evropská unie prodloužila do 31. července 2017 hospodářské sankce vůči Rusku. Členské země tak nyní v praxi uskutečnily rozhodnutí, které padlo už ve čtvrtek na prosincovém summitu EU, plyne z tiskové zprávy Rady EU.
- Francouzský soud v pondělí rozhodl, že šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová se provinila nedbalostí. Trest ale podle verdiktu nedostane a nebude mít ani záznam v trestním rejstříku, sdělily agentury AFP a AP. Lagardeová byla souzena kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kterou v době působení ve francouzské vládě povolila a která dopomohla kontroverznímu podnikateli ke stovkám milionů eur ze státní pokladny. Soud hlavně zvažoval, zda šlo o politické či trestní pochybení, u něhož Lagardeové hrozil až rok vězení a pokuta.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl generální ředitel Alexej Miller. Loni společnost vyvezla více než 159 miliard metrů krychlových, napsala agentura Reuters.
- Německá bankovní jednička Deutsche Bank by mohla již tento týden uzavřít s ministerstvem spravedlnosti USA dohodu o urovnání sporu o prodeje hypotečních cenných papírů v minulém desetiletí. Agentuře Reuters to v pondělí řekla informovaná osoba. Podle ní by banka mohla v rámci urovnání zaplatit mnohem méně než 14 miliard dolarů (362 miliard Kč), které Washington původně požadoval.
- Americký federální soudce v pondělí prodloužil na úterý termín, do nějž mu má německá automobilka Volkswagen spolu se zástupci americké vlády a majitelů vozů předložit dohodu o zbylých 80 000 automobilech s třílitrovými naftovými motory se zabudovaným softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy. Soudce Charles Breyer, který má tento případ u soudu v San Francisku na starosti, v pondělí uvedl, že jednání jsou komplikovaná, upozornil ale, že půjde o "konečný" termín.
Zdroj: CNBC
Aktuality
