Důvěra v českou ekonomiku se v lednu mírně zvýšila na 99,2 bodu

Důvěra v českou ekonomiku se na začátku roku mírně zvýšila, a vrátila se tak k růstu, který předtím trval od července do listopadu. Souhrnný indikátor důvěry se v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,1 bodu na 99,2 bodu. Mezi podnikateli se důvěra snížila o 0,1 bodu, u spotřebitelů vzrostla o 1,3 bodu. Vyplývá to z údajů zveřejněných v úterý Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
Indikátor důvěry podnikatelů v lednu dosáhl úrovně 97 bodů, u spotřebitelů činil 110 bodů. Z průzkumu ČSÚ mezi spotřebiteli vyplývá, že se obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců v meziměsíčním srovnání téměř nezměnily, stejně jako obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti.
Proti prosinci mají v úmyslu více spořit. "Spotřebitelé se domnívají, že v příštím roce budou výrazněji růst ceny a jejich obavy se tak v porovnání s prosincem zvýšily. Meziročně je důvěra spotřebitelů na stejné úrovni," uvedli statistici.
V průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila o 0,7 bodu na 98 bodů. Ve stavebnictví pak stagnovala na 75 bodech. V obchodu indikátor důvěry rostl o 4,2 bodu na 104,3 bodu a ve službách naopak klesl, a to o 0,3 bodu na 97,4 bodu.
Podnikatelé zhodnotili svou současnou ekonomickou situaci oproti minulému měsíci jako téměř neměnnou. "Současná celková i zahraniční poptávka se oproti prosinci snížila. Stav zásob hotových výrobků v průmyslových podnicích se meziměsíčně mírně zvýšil," uvedl ČSÚ. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, ale významně roste i počet podniků, které znepokojuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.
Z hlediska vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou podnikatelé v průmyslu oproti prosinci o něco pesimističtější, neboť jejich očekávání se v tomto ohledu snížila. "I přes mírný lednový pesimismus je důvěra v odvětví průmyslu v meziročním srovnání stále na vyšší úrovni," dodali statistici.
"V porovnání s historickým vývojem je spotřebitelská důvěra v ČR velmi příznivá (v lednu 2016 byla na stejné hodnotě). To je dáno vývojem na trhu práce a kladnými očekáváními ohledně budoucího vývoje české ekonomiky. Také v případě důvěry podnikatelů lze současný stav vnímat jako relativně příznivý, když pozorujeme relativně silnou domácí i zahraniční poptávku (vzhledem k tomu, v jaké situaci je eurozóna) a navíc začínají růst ceny. V porovnání s minulostí je nicméně podnikatelská důvěra nižší. Za tím stojí aktuálně stále utlumená ekonomická aktivita v eurozóně, vysoká rizika (brexit, Trumpův protekcionismus) a z menší části také nedostatek pracovních sil na českém trhu práce," říká Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.
Zdroj: ČTK