US MARKETOtevírá za: 1 h 19 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Evropský fond pro Afriku zatím vliv na omezení migrace nemá

Téměř dvě miliardy eur, které členské státy EU na podzim 2015 vyčlenily do zvláštního fondu na pomoc zdrojovým zemím migrace, zatím čekají na využití. Během prvního roku fungování svěřeneckého fondu EU pro Afriku se podařilo rozdělit na jednotlivé projekty 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun), většina z nich se ale teprve začne provádět, řekl ve středu ČTK ředitel odboru subsaharských států na ministerstvu zahraničí Ivan Jančárek.

"Realizace těch projektů zatím zaostává. Je úspěch, že se od listopadu 2015, takže v celkem krátké době, podařilo vybrat přibližně stovku projektů za celkem 1,5 miliardy eur. Teď je třeba, aby začaly fungovat a přinášet konkrétní výsledky," uvedl Jančárek po semináři, na němž zástupci ministerstva a České rozvojové agentury (ČRA) informovali české nevládní organizace a firmy o fungování fondu a vyzvaly je k podávání dalších projektů.

Jančárek připomněl, že z Afriky v posledních letech přišlo do Evropy nelegálně v průměru 160 000 lidí. Plaví se nejčastěji z libyjských břehů do Itálie. Loni takto podle Mezinárodní organizace pro migrace (IOM) dorazilo do Itálie 181 000 osob, více než 5 000 lidí během riskantní cesty utonulo. "Smyslem toho fondu je vytvořit v afrických zemích takové podmínky, aby ti lidé zůstávali, abychom jim pomohli, abychom je odradili od toho, aby šli do Evropy," uvedl. "Musíme teď tlačit na to, aby se ty schválené věci začaly realizovat," dodal.

Ve výběrových řízeních na projekty, které mají pomoct například se zásobováním pitnou vodou, rozvojem zemědělství nebo vzděláním, jsou i některé české nevládní organizace. Žádná z nich zatím podle Jančárka nemá jisté, že podporu získá. "Je trochu předčasné o tom mluvit. Máme tam několik trumfů, myslíme si, že nám něco vyjde, ale natvrdo ještě žádné schválené projekty nemáme," řekl ČTK.

Podle Zuzany Beranové z odboru subsaharské Afriky si nové členské země EU v oblasti rozvojové pomoci teprve získávají potřebné renomé. "Potýkáme se dlouhodobou historií nečerpání dalších finančních instrumentů. Snažíme se proklestit si cestu a uzmout díl koláče dalším hráčům," popsala situaci. Dodala, že Česká republika má ve srovnání například s Polskem nebo Maďarskem výhodu v tom, že jí funguje rozvojová agentura.

Česká rozvojová agentura má šanci získat akreditaci Evropské komise, která jí umožní rozdělovat kromě českých peněz také peníze z rozvojových fondů EU. Z nich za rok 2015 vydala Evropská komise na rozvojové projekty 13,8 miliard dolarů (téměř 347 miliard korun). "Jsme první dárcovská agentura z nových členských států EU, která o akreditaci usiluje," uvedl ředitel ČRA Michal Kaplan. Výsledky hodnocení budou zveřejněny letos dubnu. Pokud by ČRA uspěla, zvýší se podle Jančárka i šance českých projektů ve svěřeneckém fondu.

Zdroj: ČTK

AfrikaEvropská unieGeopolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika