Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí podle prvního odhadu zpomalil na 1,9 %

Tempo růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 1,9 % z dvouletého maxima 3,5 % ve třetím kvartálu. V prvním odhadu vývoje hrubého domácího produktu za poslední loňské čtvrtletí to v pátek uvedlo ministerstvo obchodu USA. Ekonomiku oslabil pokles vývozu, příznivými signály do budoucna jsou ale nadále silné spotřebitelské výdaje a rovněž podnikatelské investice.
Za celý loňský rok výkon největší ekonomiky světa zpomalil na 1,6 % z tempa 2,6 % v roce 2015. Bylo to nejslabší tempo za pět let, uvedla agentura AP. Loni ekonomiku podvazoval silný kurz dolaru, který podkopával vývoz, a také nízké ceny ropy, protože ty vedly v minulých dvou letech k prudkému omezení investic do těžby.
Ekonomové v průměru odhadovali, že celoročně přepočtený růst za čtvrté čtvrtletí dosáhne 2,2 %. Hlavní příčinou zvolnění tempa na konci roku byl vyšší obchodní deficit v důsledku poklesu vývozu sójových bobů. Tento export ve třetím čtvrtletí skokově narostl, protože američtí producenti se snažili vyplnit mezeru na světovém trhu způsobenou slabou sklizní v Argentině a Brazílii. Obchodní bilance snížila čtvrtletní tempo růstu o 1,7 procentního bodu.
Na konci roku dál solidně rostly spotřebitelské výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP. Jejich tempo se zmírnilo na 2,5 % ze 3 % v předešlém kvartálu. Růst podnikatelských investic naopak zrychlil na 2,4 % z tempa 1,4 %.
Kurz dolaru v reakci na horší údaje za poslední loňské čtvrtletí oslabil. Akcie na burzách v USA nezaznamenaly po zahájení obchodů větší změny.
Nový prezident Donald Trump stanovil ve své předvolební kampani cíl zdvojnásobit tempo hospodářského růstu proti Obamově éře na dvojnásobek, tedy zhruba čtyři procenta. Dopomoci mu má k tomu ambiciózní program zahrnující snižování daní, deregulaci a zvýšené výdaje na výstavbu infrastruktury. Podle ekonomů by Trumpův plán mohl ekonomiku podpořit zejména v tomto roce.
Své odhady růstu v USA v letošním a příštím roce tento měsíc zvýšily Mezinárodní měnový fond (MMF) i Světová banka (SB); vlastní prognózy vylepšila i řada soukromých ekonomů. V delším období však ekonomové vidí zvýšenou nejistotu, zejména s ohledem na možný negativní vliv rostoucích rozpočtových deficitů a Trumpovy ochranářské obchodní politiky.
"V této chvíli velikost ani načasování Trumpova programu neznáme," řekl agentuře AP Sung Won Sohn, profesor ekonomie na kalifornské Martin Smith School of Business. "Je ale dost možné, že ve druhém pololetí, pokud Trump úspěšně prosadí svůj program v Kongresu, dostane ekonomika výrazný růstový impulz," dodal. Podle něj by ekonomika mohla zrychlit tempo na 3,5 až 4 %.
Zdroj: ČTK