Evropské akcie ve středu zpevnily, těžily zejména z výsledkové sezóny

Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly z úterních ztrát, když většina burz uzavřela v zelených číslech. Investory potěšily lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a vyhodnocována byla i řada reportů z výsledkové sezóny.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,12 % na 7 107,65 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,96 % na 4 794,58 bodu a německý index DAX si polepšil o 1,08 % na 11 659,50 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,86 % na 363,20 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v plusových číslech. Dařilo se obzvláště sektoru základních materiálů, který podpořila lepší než očekávaná čísla o čínské průmyslové produkci.
S výsledkem seance mohou být spokojeni i výrobci automobilů, neboť jejich sektor vzrostl o více než 2 %. Díky dobrým hospodářských výsledkům za čtvrté čtvrtletí se ve středu dařilo zejména švédské automobilce Volvo. Její akcie na burze ve Stockholmu zdražily o necelých 5 %.
Akcie bankovních domů si připsaly zhruba 1,4 %. Banky rovněž těžily zejména z probíhající výsledkové sezóny.
Německá automobilka Volkswagen se podle středečních zpráv dohodla, že ve Spojených státech vynaloží nejméně 1,26 miliardy dolarů (31,6 miliardy Kč) na odškodnění majitelů a na úpravu či odkup 80 000 naftových vozů s třílitrovými motory, které umožňují manipulovat s emisními testy. Akcie Volkswagenu na tyto zprávy reagovaly růstem o zhruba 0,5 %.
Z makrodat byly ve středu nejsledovanější lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. PMI ve zpracovatelském sektoru eurozóny v lednu vzrostl na 55,2 bodu z 54,9 bodu v prosinci, přičemž nejlepší výsledky zaznamenaly Rakousko, Nizozemsko a Německo.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Zástupci členských zemí EU, europarlamentu a Evropské komise se v noci na středu shodli na podobě poplatků, které si od června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb. Jak v tiskové zprávě připomněl místopředseda komise pro digitální jednotný trh Andrus Ansip, na své místo zapadl poslední dílek skládačky, která umožní ukončit v EU platby zákazníků za roaming k 15. červnu.
- Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v loňském roce vyrobila 220 606 aut, což je nejvyšší počet od roku 2011. Meziroční nárůst činil 0,7 %. Dříve zveřejněná čísla Sdružení automobilového průmyslu ve středu upřesnil mluvčí TPCA Marek Hovorka. Nejvíce šel loni na odbyt model Toyota Aygo. Auta z Kolína se vyvážejí hlavně do Velké Británie, Francie a Itálie.
- Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit 2 miliardy korun, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla, že ve Spojených státech vynaloží nejméně 1,26 miliardy dolarů (31,6 miliardy Kč) na odškodnění majitelů a na úpravu či odkup 80 000 naftových vozů s třílitrovými motory, které umožňují manipulovat s emisními testy. Pokud by regulátoři neschválili plány na úpravu těchto vozů, mohly by se náklady vyšplhat na více než čtyři miliardy dolarů (100 miliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu zlepšily na nejvyšší hodnotu za posledních 12 měsíců. Index PMI stoupl z prosincových 53,8 bodu na 55,7 bodu v lednu, uvedla ve středu společnost IHS Markit.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v lednu vzrostl na 55,2 bodu z 54,9 bodu v prosinci. Byl tak mírně překonán prosincový rychlý odhad, který činil 55,1 bodu. Za růstem zpracovatelského sektoru společenství zemí platících eurem stály zejména Rakousko, Nizozemsko a Německo.
- Německý výrobce automobilových součástek Robert Bosch zaplatí ve Spojených státech 327,5 milionu dolarů (přes osm miliard Kč) za urovnání civilních žalob souvisejících s emisním skandálem automobilky Volkswagen. Firma to oznámila ve středu.
- Ceny bytů a rodinných domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňska stouply na více než šestileté maximum. Zdražily zejména menší byty. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).
- Státní rozpočet skončil první měsíc roku v přebytku 9 miliard korun. Loni v lednu přebytek činil 45,9 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
- Evropská unie má jako celek nakročeno ke splnění klimatických cílů, které si stanovila pro rok 2020, uvedla ve středu Evropská komise ve své druhé zprávě o stavu energetické unie. Členské státy EU by proto podle ní neměly polevovat ve svém dosavadním úsilí v oblastech, jako jsou snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a snahy využívat energii z obnovitelných zdrojů.
- Dodávky ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu OPAL se ve středu snížily o zhruba 30 %. Pokles je podle ruského plynárenského gigantu Gazprom důsledkem soudního zablokování dohody, která podniku umožňovala větší využití tohoto plynovodu. OPAL na severovýchodě Německa navazuje na plynovod Nord Stream vedoucí pod Baltským mořem z Ruska a přepravuje ruský plyn ke konečným zákazníkům v Německu i České republice.
- Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 %, Vyplývá to ze středečních údajů ruského statistického úřadu. Výsledek je mnohem příznivější, než čekali analytici. Úřad navíc zpřesnil tempo hospodářského propadu v roce 2015 na 2,8 %, zatímco dosud uváděl, že ekonomika vykázala pokles o 3,7 %.
Výsledková sezóna
- Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux v loňském čtvrtém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem 1,62 miliardy švédských korun (4,6 miliardy Kč) po ztrátě 202 milionů švédských korun ve stejném období předchozího roku. Firma to oznámila ve středu.
Zdroj: CNBC