EK: Obnova hospodářství začala snižovat nezaměstnanost v EU

Ekonomická obnova už začala ve většině členských zemí Evropské unie přispívat ke snižování nezaměstnanosti, která je ale stále vyšší než v době před hospodářskou krizí. Uvedla to Evropská komise na základě ve středu předložených analýz hospodářské situace 27 z 28 členských zemí bloku. Finanční sektory v některých zemích EU ale ohrožují velké počty nesplácených úvěrů.
"Středeční analýzy ukazují, že naše strategie podpory investic, tlaku na strukturální reformy a odpovědnou rozpočtovou politiku přinášejí ovoce," míní místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. Pokračování v nastoupeném kursu a řešení zbývajícího dědictví krize a strukturálních slabin evropských ekonomik je podle něj lepší cesta než "falešné sliby".
Analýzy podle komise ukazují obecně dobrý vývoj finančního sektoru a politik souvisejících s trhem práce, kde mnoho členských zemí v posledním roce přijalo významné změny.
Komise ve středu připomněla, že v EU loni mělo práci 232 milionů lidí, nezaměstnanost klesla na 8,5 % a riziko chudoby a sociálního vyloučení je nejnižší za pět let. Přesto jsou v některých zemích vysoká nezaměstnanost, chudoba a sociální nerovnost dál odkazem hospodářské krize a v této oblasti jsou mezi členskými státy velké rozdíly.
Nízké úrokové sazby přispívají ke konsolidaci veřejných financí. Státy se liší v míře, v jaké se snaží zlepšit své podnikatelské prostředí a podpořit investice. Nejmenší pokrok analýzy ukazují při otevírání trhů se zbožím i službami a při řešení sociálního vyloučení, vyplývá z podkladů komise.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici upozornil, že v posledním roce mnoho zemí unie postoupilo - byť ne dostatečně - v řešení svých hospodářských problémů. "S nynější mírou nejistoty kolem nás je jedna věc jasná: výzvy lze překonat jen tehdy, pokud je rozhodně řeší stávající vlády i ti, kteří je vystřídají," upozornil Moscovici.
Už v březnu jdou k parlamentním volbám Nizozemci, významná hlasování se letos čekají také v Německu, ve Francii i dalších zemích, v mnoha případech mají šanci na úspěch euroskeptická či jasně proti EU zaměřená uskupení a jednotlivci.
Ve středu předložený pravidelný "zimní soubor" dokumentů se týká všech unijních států s výjimkou Řecka, které je už řadu let ve speciálním záchranném programu.
Komise ve středu také došla k závěru, že celkem 12 zemí bloku se dál potýká s ekonomickou nerovnováhou. V případě Bulharska, Chorvatska, Francie, Itálie, Portugalska a Kypru dokonce nerovnováhou nadměrnou. Itálie ve středu dostala do dubna čas, aby skutečně realizovala už slíbené dodatečné reformy, které budou znamenat úspory nejméně 0,2 % hrubého domácího produktu. Jinak by komise mohla spustit kroky kvůli nadměrnému deficitu země.
Spolu s Německem, Irskem, Španělskem, Nizozemskem, Slovinskem a Švédskem tak budou dál podrobně sledovány. Finsko podle komise už nyní v ekonomické nerovnováze není.
Dokumenty jsou součástí ročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky známého jako evropský semestr. V jeho rámci na základě nynějších materiálů a poté, co získá záměry postupu členských zemí, komise předloží na jaře svá konkrétní doporučení jednotlivým státům, jaké úpravy a reformy by měly provést ke zlepšení výkonu své ekonomiky.
Zdroj: ČTK
Aktuality
